Yükleniyor...

BÖLÜMLERİMİZ

 

Her alanda gelişmiş tanı ve tedavi hizmetleri sunan Ankara Özel Ortadoğu Hastanesi 'nin “ Çocuk Hastalıkları ” birimi olarak en kıymetli varlığımız olan çocuklarımızın için sizlere bir çok hizmet sunuyoruz. Bunlardan bazıları ;

Çocuk Servisimizde:

  1. Sağlıklı çocuk izlenimi yapılır.
  2. İlk 6 aya kadar her ay, 1 yaşına kadar 2 ayda bir ağırlık, baş çevresi, ve boy gelişimi takip edilir. Daha sonra 1 yaşından 3 yaşını bitirene kadar 3 ay ara ile büyüme ve gelişme takibi yapılır.
  3. Diş çıkarması, beslenme takip ve eğitimi yapılır.
  4. Daha sonraki yıllarda boy ve kilo alışını , gelişimin takip edilir.
  5. Çocukluk çağı, hastalıkları, takip ve tedavisi yapılır.

Ankara Özel Ortadoğu Hastanesi Çocuk Hastalıkları birimi olarak çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal sağlığı, sağlıklı gelişimi ile ilgili uymanız gereken bazı tavsiyelerimiz var.

Çocuğunuzun sağlık durumu ile yakından ilgileniniz. Hastalıkların bir kısmı, çocuğun hayat enerjisini önemli ölçüde azaltarak onu dermansız bırakabilir. Bir kısmı ise, doğurdukları devamlı acılar yüzünden çocuğun okul başarısına etki ettiği gibi, bazı rahatsızlıkların bilinmemesi veya tedavi ettirilmemesi bir takım uyumsuz davranışların sebebi olacaktır. Çocuğunuzu kahvaltı etmeden veya yemek yemeden kesinlikle okula göndermeyiniz. Orta öğretimdeki çocuk, hızlı bir büyüme ve gelişme dönemindedir. Yemeğini zamanında yediriniz ve bu konuda titiz olunuz. Çocuğunuzun kılık kıyafetinin temizliğine özen gösteriniz.

Çocuğunuzun derslerinin ve davranışlarının daha iyiye yönelmesi için öğretmenleri ile sıkı işbirliği kurunuz. Veli toplantılarına mutlaka katılınız. Çocuğun yaşamındaki en etkili çevre aile çevresidir. Çocuk yaşamında en etkili örnekleri ailesinden alır. Anne baba olarak tüm davranışlarınızla örnek olunuz. Çocuğunuzu iyi tanıyınız. Çocuklardan yapamayacağı şeyler istemeyiniz, beklemeyiniz. Onları yeteneklerinin üstünde başarı göstermeye zorlamayınız. Çocuğun her istediğinin yerine getirilmesi, ona her istediği şeyi yapabileceği, elde edebileceği kanısının verilmesi veya tam tersi olarak isteklerinin çok sınırlandırılması, hiç yerine getirilmemesi çeşitli uyumsuz davranışlar geliştirmelerine neden olacaktır. Bu konuda titiz olunuz. Çocuklarınızı başka çocuklarla ve kardeşleriyle mukayese etmeyiniz. Her insanın sahip olduğu nitelikler farklıdır. Onları olduğu gibi kabul ediniz. Çocuklarınızı korkutmayınız. Fazla baskılardan, bedenî cezalardan ve olamayacak sınırlamalar koymaktan sakınınız. Çocuğunuzun okul dışındaki arkadaşlarını kontrol ediniz. Çocuğunuzun mümkün olduğu kadar sosyal yaşantılar içinde olmasını sağlayınız. Okul ve çevresindeki sosyal faaliyetlere katılmasına izin veriniz. Çocuğunuzu sık sık eleştirmeyiniz. Hele bunu başkalarının yanında asla yapmayınız. Onun aşağılık duygusuna kapılmasını önleyiniz. Beğendiğiniz, takdir ettiğiniz taraflarını söyleyiniz. Kendine güven duymasını sağlayınız. Çocuklarınız arasında ayırım yapmayınız. Çocukları kıskandırmayınız. Hepsine sevgi ve ilgi gösteriniz. İçinde bulundukları yaşlarda arkadaş çocuğunuz için çok önemlidir. Arkadaşı olmasına ve iyi arkadaşlar seçmesine yardımcı olunuz. Anne baba arasındaki ilişkilerin şekli çocukları büyük ölçüde etkiler. Çocuklar yanında yapılan tartışmalar, kavgalar onların mutsuz, güvensiz ve endişeli olmasına neden olur. Sorunlarınızı çocukların yanında konuşmayınız, münakaşa etmeyiniz. Çocuklarınıza karşı sabırlı, soğukkanlı ve anlayışlı olunuz. Doğal olarak onlar hata yapacaklardır, kusurları ve kötü hareketleri olacaktır. Çocuklar düşündüğünüz, istediğiniz gibi tavır ve davranışlar göstermiş olsalardı ailede, okulda... "EĞİTİM" denen şeye gerek kalmazdı.

 

  • Hafta içi: 08:30- 18:00
  • Cumartesi: 08:00 - 13:00

Bölüm Doktorlarımız

Scroll to Top