Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı

Günlük telaş içerisinde ne yazık ki çocuklarımızın ağız diş sağlığına gerekli özeni gösteremediğimiz zamanlar çok oluyor. Diş fırçalama alışkanlığı bir yana, düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gitme alışkanlığı biz yetişkinlerde de ne yazık ki oturmuş değil. Diş hekimliği sadece diş ağrıyınca başvurulan kurumlar olarak kaldığı sürece böyle bir alışkanlığın çocuklarımızda oluşmasını beklemek de hayalperestlik olacaktır.

Günümüzde çocukların şekerli ve yapışkan gıdaları çok ve sık alması da diş problemlerini tetiklemektedir. Bu beslenme probleminin temeli emziğin tatlıya batırılarak verilmesi, süte şeker katılması, çocuğa daha çok yemek yemesi için her zaman tatlı şeyler sunulması sonucu çocuğun tatlıya alışması ve artık tatlı şeyleri daha çok tercih etmesi şeklinde daha bebeklik döneminde atılmaktadır. Çok küçük yaşta bu tür bir beslenme daha sürer sürmez süt dişlerini çürük oluşumu açısından tehdit etmektedir.

Çocuklarda süt dişleri genellikle nasıl olsa bu dişler değişecek denilerek ihmal edilmekte ve çocuklar daha küçük yaşlarından itibaren diş ağrısı ile tanışmaktadır. Bazen problemler basit bir diş dolgusu ile kurtarılabilecekken ilerleyen durumlarda uzun sürecek diş tedavileri veya diş çekimi gerekmekte çocuk hem fiziksel hem de psikolojik olarak yorulmaktadır. Süt dişleri; çiğneme, alttan gelen daimi dişe rehberlik etme, konuşmaya katkı sağlama ve estetik gereksinimlerle düşme zamanına kadar ağızda kalmasını istediğimiz dişlerdir. Bu dişleri ihmal etmek çocuklarımıza haksızlık etmek olur. Bununla birlikte süt dişleri ağızda iken üzerinden diş düşürmeden gelen arka azı dişleri daimi dişlerdir ve diş düşürmeden geldiği için süt dişi zannedilerek aynı şekilde ihmal edilmektedir. Bunları önlemenin yolu diş hekimi muayenesine gitmek ve herhangi bir probleme karşı geç olmadan önlem almaktır.

Çocuk diş hekimliği olarak çocuklara gösterdiğimiz özel davranış yönlendirmesi teknikleri ve tedavi şekilleri ile çocuklarımızın diş tedavilerini yapmak mümkündür. Çocuklarda diş dolgusu, amputasyon tedavisi ve kanal tedavisi dâhil tüm tedavi işlemleri yanı sıra, fissür örtücü ve flor verniği uygulaması gibi koruyucu ve önleyici uygulamalarda yapılabilmektedir. Günümüz teknolojisi, sağlık problemleri ya da uyum problemleri nedeniyle klinikte tedavi edemediğimiz hastalarımıza ameliyathane ortamında sedasyon ve genel anestezi altında gerekli tüm diş tedavilerini sunma imkânını vermektedir.

Şu bir gerçek ki, var olan dişsel problemler zaman kaybettikçe daha da kötüleşmekte ve hem daha zor tedaviler gerekmekte hem de daha masraflı olabilmektedir. Bu sebeple diyoruz ki, hem kendimiz hem çocuklarımız 6 ay- 1 yıl arası düzenli olarak diş hekimi muayenesine gidelim ve dişsel hastalıklarımızı daha başlangıç aşamasında tedavi ettirerek ve gerekli koruyucu önlemleri alarak sağlıklı bir ağız diş sağlığına sahip olalım.

Yazan: Dr. Dt. Zeynep Göztaş


  • Özel Ortadoğu Hastaneleri © Her Hakkı Saklıdır