Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi, çocukların gelişimleri ile ortaya çıkan doğal bir süreçtir. Aile yapısı, çocuk anatomisi ve mevsimsel etkilere göre değişse de bu süreç genellikle 1-3 yaş arasında öğrenilir. Tuvalet eğitimi; anatomik, fizyolojik ve davranışsal koşullardan etkilenebilen karmaşık bir süreçtir. Aynı zamanda genel olarak kabul edilen tuvalet eğitim normları, bilimsel kanıtlara ilaveten kültürel farklılıklarla da ilgilidir.

Tuvalet eğitimi; çocuklar fizyolojik olarak uygun durumdayken ve çocuk-ebeveyn duygusal olarak hazır olduğunda başlamalıdır. Çocuğun mesane ve bağırsağın reflekslerini bastırma yeteneği olarak tanımlanan bağırsak ve mesane kontrolünün sağlanması, brüt motor becerilerini ve basit nörolojik yeteneklerin varlığına bağlıdır. Özellikle 1-3 yaş arası çocukların oldukça benmerkezci yapıda oldukları bir dönemdir ve bu nedenle eğitilmeleri için dikkatli olunmalıdır.

Günümüzde kullanılan yöntemler; çocuk temelli ve aile temelli olarak ikiye ayrılmış olsa da, aslen her iki varlığa da ihtiyaç duymaktadır çünkü çocuğun hazır olmadan aile tarafından zorlanması bazı davranış problemlerini ortaya çıkarabilir.

Tuvalet eğitimi sırasında; uygun zaman yaratıldığında sıvı alımının arttırılması, tuvalet planlamasının çocuğa anlatılması, çocuğun tuvalet ihtiyacını belirtmesi anlarında olumlu geri bildirimler ve ödüller yapılması ve yaşanacak kazaların çocuğa anlatılarak düzeltilmesi gibi yöntemler kullanılabilir.

Diğer bir eğitim yöntemi de, çocuğun tuvalet zamanlarının takip edilmesi ve bir şema haline getirilmesidir. Çıkarılan şema ile tuvalet ihtiyacı zamanı yaklaştığında çocuğa tuvalet konusunda hatırlatma yapılır ve olumlu sonuçlar hediyeler ve övgülerle pekiştirilir.

Eğitim için en önemli nokta, çocuğun ve sizin hazır olmanız, bu süreci anlamanız ve anlatmanızdır. Sabır ve pozitif yaklaşımlar ile siz de çocuğunuza tuvalet eğitimi kazandırabilirsiniz.

Tuvalet Eğitimi İçin Yapılması Gerekenler

  • Bu süreç boyunca sabırlı olmaya çalışın. Çocuğunuzun hazır olmadığını düşünüyorsanız bir uzmandan görüş isteyin.
  • Eğitimin yalnızca çocuk için değil sizin için de emek istediğini hatırlayın.
  • Bu eğitimin bir süreç olduğunu ve bir planlama istediğini unutmayın.
  • Çocuğun tuvalet ihtiyacı için mümkünse bahar-yaz aylarını tercih edin böylece hem daha az kıyafet çıkarılması çocuğu sıkmayacak hem de üşütme riski azalacaktır.
  • Çocuğun başarılı olması durumunda ödüllendirmeler yapın ancak bu ödüller aşırı dereceli olmasın.
  • Çocuk hata yaptığında (altını ıslatma, yatak ıslatma) ceza, yasaklama gibi onu özgüven eksikliği, utanç gibi durumlara sürükleyecek davranışlardan uzak durun.

 

Yazan: Uzm. Psikolog Gizem Arslan


  • Özel Ortadoğu Hastaneleri © Her Hakkı Saklıdır