EMDR Nedir

EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme), rahatsız edici yaşam deneyimlerinden kaynaklanan belirtiler ve duygusal sıkıntılar yaşayan insanları iyileştirmeyi amaçlayan bir psikoterapi tekniğidir.

İnsanların geçmiş yaşantılarından kaynaklanan travmalar (kaza, ölüm, afet, yıkıcı olay), olumsuz deneyimler, korkular, takıntılar ve olumsuz anıların düzenlenmesi, normalleştirilmesi ve zihne olumlu olarak işlenmesi için EMDR tedavisi kullanılmaktadır.

EMDR; acı veren ve üzüntü hissettiren anıların bulunması ve çift yönlü uyarım ile işlenerek aynı hisleri yaşatmayacak hale getirilmesi olarak da tanımlanabilir.

Dünya genelinde yapılan araştırmalar, EMDR terapisinin diğer eski terapilere oranla daha kısa sürede fayda sağladığını göstermiştir. EMDR, tıpkı vücudun bedensel travmalardan kurtulması gibi, zihnin de aslında psikolojik travmalardan iyileşebileceğini gösterir. Nasıl ki bir insanın fiziksel tedavisinde dış etkenler kaldırılmadan vücut iyileşemezse, EMDR tedavisinde de soruna yol açan olaylar bir sıra ile işlenmeden iyileşme süreci başlamaz. Bu süreç kişiye rahatsızlık hissettirdiği düşünce, duygu, resim ya da beden duyumlarının çalışılması ile devam eder. Bu çalışma ise beynin her iki yarım küresinin çift yönlü uyarımı ile uyarılarak bu olumsuzlukların giderilmesi ve olumluya dönüştürülen bu etkenlerin zihne yerleştirilmesidir.

Yaşamış olduğunuz olumsuz durum ve olaylarla baş etme konusunda zorluk çekiyorsanız ve yaşanılan bu rahatsızlık sizi etkiliyorsa siz de EMDR tedavisi için başvurabilirsiniz.

Yazan: Uzm.Psk. Gizem Arslan


  • Özel Ortadoğu Hastaneleri © Her Hakkı Saklıdır