Okula Dönüş Başlıyor…

2017-2018 Eğitim Yılı 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlıyor.

6-17 yaş arası çocuklarımızın bir sene boyunca devam edecekleri okullarına iyi bir başlangıç yapmaları da, eğitim başarısının sağlanması açısından oldukça önemlidir. Uzun süredir tatilde olan çocukların, değişen uyku saatleri ve gün içerisinde kendi isteklerine göre hareket etmelerinden sonra erken kalkmaları ve düzenli bir sürece geçebilmeleri için ailenin birlikte yapması gereken bazı öneriler sunulmaktadır.

Özellikle ilk kez okul ile tanışacak birinci sınıf öğrencilerinin anne ve babaları ile birlikte önceden okulu ziyaret etmeleri ilk olumlu etkiyi sağlayacaktır. Sonrasında okul ve eğitim hakkında konuşmaları ve ona bazı bilgiler sunmaları oldukça önemlidir. Bu bilgiler, okulun ilk gününde neler olacağı (okul bahçesinde sıraya girmek, arkadaşları ile tanışma, teneffüse çıkma vb.) ve ailenin onu bekleyeceği bilgilerinin verilmesi oldukça önemlidir. Buradan hareketle ilk kez okula başlayan çocukların ailelerinin ilk gün boyunca okul çevresinde olması ve çıkışta çocuğu almaları önerilmektedir.Bu hareket çocuğun stres ve kaygısını azaltacak, güveni ve adaptasyonu da artıracaktır.

Okul alışverişinin çocuk ile birlikte yapılması ve onun isteklerine önem verilmesi çocuğun motivasyonunu sağlar. Ebeveynlerin olumlu okul anılarını çocuk ile paylaşması ve çocuğun da büyüme yolunda olduğunun hatırlatılması yoluyla gururlandırılması da bir bağ kurulmasına yardımcı olur. Çocuğun ilk gün sonunda okuldan alındıktan sonra geçen günle ilgili duygu ve düşüncelerin paylaşılması onun kendini güvende hissetmesine neden olabilir.

Diğer taraftan, bir üst sınıfa geçmiş çocukların aileleri için de bazı öneriler mevcuttur. 

– Öncelikle halen tatilde olan ailelerin, tatil dönüşlerini son güne bırakmaması, çocukların okula adaptasyonu için önemlidir.

– Yaz aylarında artan akıllı telefon, tablet ve televizyon kullanımına sınırlar getirilmelidir.

– Çocukların erken saatte yatması için gerekli önlemler alınmalıdır. Bunun sağlanması için en az bir hafta önceden uygulama başlatılmalıdır. Bu sayede çocuklar adaptasyon sorunu yaşamayacaktır.

– İlk sabah kahvaltı seçimi çocuğa bırakılabilir.

-Çocuğun okulla ve içinde bulunulan eğitim yılıyla ilgili hedefler belirlemesi sağlanabilir.

– Öğretmen-veli ilişkileri düzenli olarak takip edilmelidir. Ayrıca çocukların ruhsal ve sosyal gelişimlerini takip eden Rehberlik Servisleri ve Sınıf Öğretmenleri ile de düzenli olarak görüşmeler yapılmalıdır.

– Çocukların ders çalışmaları ve ödevlerini yapmaları için sessiz ve uygun bir ortam belirlenmeli ve temizliği sağlanarak çocuğa eşlik edilmelidir.

– Çocukların okul dışında da mutlaka sosyal aktiviteler yapmaları teşvik edilmelidir.

 

Yazan: Uz. Psikolog Gizem Arslan


  • Özel Ortadoğu Hastaneleri © Her Hakkı Saklıdır