Pterjium (Göz Eti) Rahatsızlığı

 

Pterjium Nedir?

Pterjiyum , göz yüzeyinde buruna yakın iç kısımda gözün beyaz kısmı üzerindeki konjonktiva zarında oluşan üçgen şeklinde aşırı büyüme ve kalınlaşmadır. Konjonktivanın kornea üzerine fibrovasküler uzanım göstermesi ile karakterize, dejeneratif ve proliferatif bir okuler yüzey hastalığıdır. Yunancada kanat anlamına gelen “pterygos” sözcüğünden türetilmiş , yüzyıllar önce Hipocrates tarafından tanımlanmış bir klinik tablodur. Gözün o bölgesindeki dokunun genetik zayıflığı , kuruması veya güneş maruziyeti sonucunda hasarlanması et oluşmasının sebebidir. Tepesi korneada olan bir üçgen şeklinde ve daima interpalpebral aralıkta yani dış etkenlere maruz kalan kapak aralığındaki bölgede izlenir. Pterjiumda birincil sorumlu olan etken genetik yatkınlık ; ikinci sorumlu güneştir. Pterjium erkeklerde kadınlardan iki kat daha sık görülür ve yaşla birlikte görülme sıklığı artar. Ortalama başlangıç yaşı 44 tür. Açık alanda çalışılan çiftçilik, balıkçılık, inşaat işçiliği, gemicilik, kaynakçılık gibi mesleklerde daha fazla görülmektedir.

Pterjiumun Belirtileri

Önce tekrar eden kızarıklık, batma, kaşınma gibi şikayetlere yol açar. Zamanla gözün renkli kısmına doğru uzanırsa astigmata neden olur ve görmede zorluk yaratır. Bunun yanında sürekli sürtünme hissi ağrıya ,sulanmaya, yabancı cisim hissine ve iltihaplanmaya neden olur.

Pterjiyumda Tedavi Endikasyonu

– Görmede azalma

– İleri derecede rahatsızlık vermesi

– Yüksek astigmatizma

– Merkezi görmenin etkilenmesi

Tedavi yöntemleri

Güneş gözlüğü ve gözyaşı damlaları şikayetleri gidermede ve ilerlemenin önlenmesinde yardımcı olabilir. İltihaplandıkça göz doktoruna gelinmelidir. Tedavinin hedefi pterjium dokusunu en etkin ve güvenilir yöntemle çıkartmak, görme keskinliğini arttırmak ve nüksü önlemektir. Kornea sınırını geçen ve göz bebeğine doğru ilerleyen gözeti için tedavi artık cerrahidir. Pterjiyumda cerrahi sonrası da nüks oranı çok fazla olduğundan farklı yöntemler geliştirilmiştir. Hastanın kendi gözünden alınan bir parça ile bariyerli (konjunktival otogreft) cerrahi seçeneği tekrarı önlemede en uygun yöntem olacaktır. Dikişli veya fibrin doku yapıştırıcısı kullanılarak yapılan bu ameliyattan sonra kızarıklık ve batma birkaç hafta daha devam edebilir. Ameliyat sonrasında uzak ve yakın gözlüklerin değiştirilmesi gerekebilir ve 1 ay süreyle damlalar düzenli kullanılmalıdır.

Yazan: Op. Dr. Olcay ŞAHİN


  • Özel Ortadoğu Hastaneleri © Her Hakkı Saklıdır