Şaşılık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Şaşılık ya da göz kayması gözlerin görme akslarının paralelliğini kaybederek farklı yönlere bakmasıdır. Sık görülür, çocukların yaklaşık %4′ ünü etkiler ancak erişkinlerde de gelişebilir. Şaşılık varlığında bir göz ile düz ve istenen yere bakılırken diğer göz içe, dışarı, yukarı veya aşağı doğru kayabilir. Sürekli farklı gözler kayabileceği gibi devamlı aynı göz de kayabilir. Her iki gözle istenilen bir noktaya bakılırken beynin görme merkezinde bu iki görüntü tek olarak ve üç boyutlu algılanır. Gözde kayma olduğunda ise beyinde iki farklı görüntü ortaya çıkacağından, beyin kayan gözden gelen görüntüyü baskılayacaktır. Bu da derinlik hissinde ve her iki gözle sağlanan görüşte azalmaya sebep olacaktır. Erişkinlerde ise kayan gözden gelen görüntünün baskılanması artık yapılamadığından çift görme şikayeti ortaya çıkar.

Hayatın ilk birkaç ayında görme gelişiminin hızlı bir şekilde devam ettiği dönemde gözlerin arayıcı hareketleri, kısa süreli yani bir kaç dakikalık içe veya dışa kaymalar normal kabul edilmesine karşın etraftaki objelere odaklanmanın yapılabildiği 4. aydan itibaren olan kaymalarda mutlaka uzman bir göz hekimine danışılmalıdır. Ayrıca katarakt, göz tümörleri veya nötolojik hastalıklarda, şaşılık ile kendini gösterebileceğinden mutlaka uzman bir göz hekimine danışılmalıdır.

Şaşılığın tam olarak nedeni bilinmemektedir. Fonksiyonel, nörolojik, veya kaslardaki yapısal bozukluklar ve dengesizlik kaymaya neden olur. Gözü hareket ettiren kaslardaki dengesizlikler, bu kasıları kontrol eden beyin merkezlerinin etkilendiği serebral palzi, Down sendromu, hidrosefali gibi hastalıklar ya da gözü etkileyen katarakt, glokom veya travma gibi durumlar gözlerin paralelliğini bozarak kaymaya neden olabilir. Kaymanın ilk belirtisi gözlerin aynı noktaya odaklanmamasıdır ancak güneşte bir gözünü kapatma, kafasını eğerek veya döndürerek akma gibi bulgularda kaymanın sonucu olabilir. Erişkin dönemde ortaya çıkan kaymalarda ise en önemli şikayet çift görmedir.

Bebeklik dönemi veya okul öncesi dönemde her çocuk muhtemel göz problemleri(şaşılık, göz tembelliği, kırma kusurları vb.) için muayene olmalıdır.

Halk arasında yanlış bir inanış olarak bebeklikte olan kaymanın büyümekle ve zamanla düzeleceği düşünülmektedir. Şaşılık hiçbir zaman büyümekle kendiliğinden düzemez.

Çocuklarda burun kökünün geniş olduğu ve şaşılık olmadığı halde kayma varmış gibi görünüme sebep olan yalancı şaşılık dediğimiz durumlarda, zamanla burun kemiğinin gelişmesi ile kayma görünümü düzelmektedir. Böyle durumlarda ayırıcı tanı ve doğru teşhis için mutlaka göz doktoru muayene etmelidir. Ayrıca ailede şaşılık veya göz tembelliği olan kişiler varsa çocuk mutlaka 1-2 yaşında göz doktoruna gösterilmelidir. Bunun dışında her çocukta 3 yaşına dek göz muayenesi yapılmalıdır.

Tedavide amacımız görme gelişimi olumsuz etkilenmeden her iki gözün bir arada kullanılarak gelişmesinin sağlanmasıdır.Detaylı bir göz muayenesinin ardından şaşılığın sebebine göre tedavi planlanır. Tedavi için eşlik eden kırma kusuru varsa gözlük verilmesi ile kayma kusuru düzeltilebilir. Cerrahi ile gözlerin paralelliğinin sağlanması iki gözün bir arada kullanılmasını ve derinlik hisi kazanılmasını sağlayacaktır. Cerrahi girişim lazerle yapılmaz, gözün etrafındaki kasların yerleri değiştirilerek gözün pozisyonu ayarlanır.

Şaşılık tedavisi ne kadar erken dönemde yapılırsa başarısı o denli yüksek olur. Ancak erişkin dönemde olan şaşılıklarda ya da daha önceden tedavi yapılmamış erişkinlerde de cerrahi tedavi ile özellikle çevre görüite artış sağlanabilir.

Cerrahi tedavi, gözlük veya kapamanın alternatifi değildir. Cerrahi sonrası da gözlük ve kapama tedavisi devam edebilir.

Yazan: Göz Sağlığı ve Hastalıkları / Op. Dr. Hüseyin Selçuk Özdal


  • Özel Ortadoğu Hastaneleri © Her Hakkı Saklıdır