Check-Up

Özel Ortadoğu Hastanesi‘nde periyodik zamanlarda yapılan genel ve kapsamlı sağlık kontrolü / Check-Up hizmeti verilmektedir. Sağlıklı olsun olmasın her bireyin yılda en az bir kere check up yaptırması son derece önemlidir.

Check-Up: Sağlık sorunu olmayan veya bilinen hastalığı olan bir kişide olası, gizli, bilinmeyen hastalıkları erken dönemde ortaya çıkaran ve önlem alınmasını amaçlayan; yaş, cinsiyet, çevresel faktörler ve genetik yatkınlık da dikkate alınarak yapılan sağlık taraması ve tetkikler bütünüdür. Check Up yaptırmak kişinin kendine ve sağlığına önem göstermesidir. Bazı hastalıklarda erken tanı çok önemlidir. Bu nedenle check up / kapsamlı sağlık taraması sonucunda bu hastalıkların erken teşhisi, tedavi başarısını arttırmaktadır.

Modern tıpta amaç; hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Erken tanı ve tedaviyle; ileri evrelerde tedavisi zorlaşan veya tedavi şansı kalmayan sağlık sorunları tesbit edilerek kişinin yaşam süresi ve kalitesi artırılabilir.

Neden düzenli check up yaptırmalıyız?

Risk faktörleri yüksek olan, genetik yatkınlığı olan, aile öyküsü pozitif olan kişiler şikayeti olsun veya olmasın mutlaka yılda bir kez chep up yaptırmalıdır. Check up sadece tahlil ve tetkik yaptırmak değildir. Kapsamlı fizik muayne yapılması, sonuçların yorumlanması, ona göre yol haritasının çizilmesi demektir. Check upda her bir değerin normal olması kişiler için büyük şans iken anormalliklerde check up yaptırmanın önemini göstermektedir. Sağlığımız en değerli varlığımızdır, onu yaşamın akışında şansa bırakmamalıyız…

Yaşımız ilerledikçe organ fonksiyonları gerilemekte, sistemik hastalık ve kanser riski artmaktadır. Yaşımız ilerledikce check up yaptırmak daha da önem kazanmaktadır. Check up programları kişinin yaşına, cinsiyetine, genetik yatkınlığına, yaşam şekli ve geçmiş sağlık öyküsüne göre değişebilir. Öncelikle kişinin doktoru tarafından öyküsü alınarak, fizik muaynesi yapılarak uygun program seçilmelidir.

Check up programının içeriği nasıl olmalıdır?

Kapsamlı bir check up da kan şekeri, böbrek fonksiyon testleri, karaciğer fonksiyon ve hasar testleri, elektrolit ve mineraller, kan sayımı, lipid profili, tiroid fonksiyon testleri, vitaminler, tümör markerları, viral markerlar, tam idrar tetkiki, gaitada gizli kan, akciğer grafisi, tüm abdomen USG, tiroid USG, meme USG, EKG, olmalıdır.

40 yaşını geçmiş herkesin standart yapılması gereken testlere ek olarak, göz muayenesi, kardiyolojik incelemeleri ve kanser taraması için ek tetkiklerini ailesel riski olsun olmasın yaptırması önerilmektedir. Ailesel riski olanlar için 40 yaşını aşmış olmak beklenmemelidir. Risk grubunda olanlar 30 ‘ lu yaşlarından itibaren taşıdıkları risklerle ilgili ek testlerini yaptırmalıdır.

Özel Ortadoğu Hastanesi olarak check-up hizmetimizde sağladığımız aşağıda listelenmiş olarak bulabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak, başvuruda bulunmak veya tetkik öncesi hazırlık için lütfen bize telefon, e-posta, iletişim sayfamızdaki form, sosyal medya veya direkt olarak adresimizden ulaşın. Özel Ortadoğu Hastanesi olarak size sağlıklı bir yaşam dileriz.