Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Blog Image

Biotin Nedir? Ne İşe Yarar?

Biotin olarak da bilinen H vitamini veya B7 vitamini, sağlık açısından birçok faydası olan B grubu vitaminlerinden biridir. Vitaminler, sağlıklı bir yaşam döngüsü için gereken mikrobesin maddeleridir ve suda çözünen ve yağda çözünen vitaminler olmak üzere iki kategoriye ayrılırlar. C vitamini ve B grubu vitaminleri, suda çözünen vitaminler arasında yer alır. Bu vitaminlerin en önemli ortak özellikleri vücut tarafından üretilememeleridir. Biotin de suda çözünen vitaminlerden biridir ve vücut tarafından üretilemez. Bu nedenle vücudun biotin ihtiyacı dışarıdan karşılanmalıdır.

Biotin Nedir?
Biotin Ne İşe Yarar?
Biotin İçeren Besinler Nelerdir?
İnsan Vücudunun Günlük Biotin İhtiyacı Ne Kadar?
Biotin Eksikliği Nedir?
Belirtileri Nelerdir?

Biotin Nedir?

Biotin, B kompleks vitaminleri içinde yer alır ve özellikle cilt sağlığına olan faydalarıyla bilinir. Biotin, yüksek sıcaklığa ve asidik ortamlara dayanıklıdır, ancak ultraviyole ışınları veya oksijen tarafından kolayca etkilenebilir. Diğer suda çözünen vitaminler gibi, biotin de vücutta sentezlenmez ve depolanmaz; fazlası ter ve idrar yoluyla atılır. Bununla birlikte, bağırsaklarda bulunan bazı yararlı bakteriler, bir miktar biotin sentezi yapabilirler.

Biotini içeren B grubu vitaminlerinin önemli bir özelliği, alınan karbonhidratların glukoza dönüşümüne yardımcı olmalarıdır. Başka bir deyişle, biotin vücuttaki normal enerji üretim metabolizmasına katkıda bulunur. B7 vitamininin bir diğer önemli özelliği, karbonhidratları, yağları ve proteinleri parçalayan enzimlerin yapısında bir kofaktör olarak görev yapmasıdır.

Biotin Ne İşe Yarar?

Biotin, özellikle enerji oluşum metabolizmasında olmak üzere vücudun birçok metabolik faaliyetinde rol oynar. Tüm dokularda ve organlarda bulunmasına rağmen, en fazla böbrekler ve karaciğer gibi organlarda bulunur. Ayrıca, biotin saç ve cilt sağlığına olan faydalarıyla da bilinir. Bu nedenle, birçok kozmetik ürününün biotin içerdiği görülebilir. Başlıca biotin faydaları şunlar şekilde sıralanabilir:

Biotin, normal saçın korunmasına katkı sağlar. Biotin eksikliği bulunmayan bireylerde dışarıdan biotin takviyesinin saçın sağlıklı bir şekilde uzamasına etkisi hakkında yeterli kanıt bulunmasa da, bazı araştırmalar B7 vitamini eksikliği olan kişilerde dışarıdan biotin alımının saç uzamasını hızlandırabileceğini göstermektedir.

Biotinin bir diğer faydası, tırnak sağlığına katkı sağlamasıdır. Araştırmalar, biotin eksikliği bulunan kişilerde biotin takviyesinin tırnakların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olduğunu göstermektedir. İnce, zayıf ve kırılgan tırnaklara sahip bireylerin biotin açısından zengin gıdalar tüketmesi veya biotin takviyesi kullanması, tırnakları güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ancak tırnakların güçlendirilmesi için ne kadar süre ve hangi dozlarda biotin kullanılması gerektiği konusunda daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç vardır.

Saç ve tırnak sağlığına ek olarak, biotin cilt sağlığına da önemli katkılar sağlar. Biotin, normal cildin korunmasına yardımcı olur. Biotin eksikliği bebeklerde nadir görülse de, saç kaybı (alopesi) veya dermatit gibi cilt problemlerine neden olabilir.

Biotin, vücuttaki karbonhidratlar, proteinler ve yağlar gibi normal makro besin maddelerinin metabolizmasına katkıda bulunur. Bu özelliği sayesinde biotin, normal enerji üretim metabolizmasına katkı sağlar.

Gebelik döneminde biotin, önemli bir vitamindir. Araştırmalar, biotinin gebelik döneminde fetüsün gelişimini desteklediğini göstermektedir.

Biotin İçeren Besinler Nelerdir?

Doğada birçok bitki biotin içerir ve bu nedenle sağlıklı ve düzenli beslenme ile vücudun ihtiyacını karşılamak mümkündür. Biotin açısından zengin olan yiyecekler şunlar şekilde sıralanabilir:

Yumurta, özellikle sarısı,
Patates,
Nohut, fasulye gibi kuru baklagiller,
Peynir, yoğurt gibi süt ve süt ürünleri,
Özellikle roka, maydanoz gibi yeşillikler,
Badem,
Karnabahar,
Kırmızı ve beyaz et.
Yukarıda sıralananların yanı sıra yer fıstığı, fındık ezmesi gibi gıdalar da biotin bakımından zengindir.

İnsan Vücudunun Günlük Biotin İhtiyacı Ne Kadar?

Biotin, yani B7 vitamini, doğada birçok besin maddesinde bulunduğu için, araştırmalara göre sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile günlük 35-70 mikrogram biotin alınabilir. Bu nedenle biotin eksikliği nadir görülse de, bazı insanlarda vücutta biotin metabolizmasını etkileyen sağlık sorunları veya yetersiz biotin alımı gibi nedenlerle biotin eksikliği görülebilir. Ayrıca hamile veya emziren kadınlarda biotin ihtiyacı artabilir. Bu gibi durumlarda, doktor gözetiminde gıda takviyeleri ile biotin alınması gerekebilir.

Peki, günlük biotin ihtiyacı ne kadardır? Biotin eksikliği nadir bir durum olduğu için günlük biotin ihtiyacının belirlenmesi zor olabilir. Bu nedenle biotin için yeterli alım miktarı (RDA) belirlenir. Biotin için günlük 30 mikrogram, yetişkinler için yeterli alım miktarı olarak kabul edilirken, emzirme döneminde biotin ihtiyacının arttığı göz önüne alınarak, emziren kadınlara günlük 35 mikrogram biotin alması önerilir.

Biotin Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Biotin eksikliği, nadir görülen bir durum olmasına rağmen bazı durumlarda biotin sentezi olumsuz etkilenebilir. Metabolizma sorunları, düzensiz ve yetersiz beslenme alışkanlıkları, bağırsak mikrobiyota dengesizlikleri gibi sebepler, biotin eksikliğine yol açabilir. Ayrıca, özellikle çiğ yumurtada bulunan avidin adlı bir madde, biotin emilimini etkileyebilir. Başka bir deyişle, çiğ yumurta tüketimi biotin eksikliğine neden olabilir, ancak pişmiş yumurta için bu geçerli değildir. Biotin eksikliği, saç, cilt ve tırnak sağlığı başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Peki, biotin eksikliği belirtileri nelerdir? Biotin eksikliği durumunda görülen başlıca belirtiler şu şekildedir:

Ciltte kuruluk ve kızarıklık gibi sorunlar,
Ağız ve burun çevresi dahil ciltte pullu döküntüler,
Tırnaklarda zayıflık ve kolay kırılma,
Dudaklarda kuruma ve çatlama,
Saçların normalden daha kolay kırılması ve yavaş uzaması,
Saç dökülmesi,
Açıklanamayan yorgunluk ve bitkinlik,
İştah kaybına bağlı istemsiz kilo kaybı,
Uyku sorunları,
Eller ve ayaklar dahil vücudun çeşitli bölgelerinde yanma veya karıncalanma,
Mide ve bağırsak sistemi sorunları, kusma, kabızlık, ishal gibi.
Yukarıda sıralanan belirtiler, B7 vitamini eksikliği olan kişilerde yaygın olarak görülen semptomlardır. Biotinin fazlası vücuttan idrar ve ter yoluyla atılır, bu nedenle yüksek dozda biotin alımının toksik olmadığı bilinir, ancak bu konuda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle biotin eksikliği şüphesi durumunda uzman bir doktordan randevu almak ve gerekli kontrolleri yaptırmak önemlidir.