Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Göz Sağlığı
Son Güncelleme Tarihi : Temmuz 1, 2024

Göz Sağlığı

Gözlerimizi düzenli şekilde muayene ettirmek sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmemiz için son derece önemlidir. Özel Ortadoğu Hastanesi‘nin Göz Hastalıkları bölümü olarak uzman hekimlerimiz ile hizmet vermekteyiz. Hastanemizde göz ameliyatlarının tümü doktor ve hastanın isteğine göre; topikal (damla ile uyuşturarak), lokal (belirli bir bölge uyuşturarak) veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Bölümümüzde temel göz hastalıklarının tanı ve tedavilerinin yapılabilmesi için son teknoloji ürünü modern cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazlardan faydalanılarak bir çok göz rahatsızlığının tanı ve tedavisi uygulanmaktadır.

  •  Kırma kusurları(miyop, hipermetrop…) tanı ve tedavisi,
  • Şaşılık ve göz tembelliği (ambliyobi) tanı ve tedavisi (gözlük, kapama uygulaması ve cerrahi)
  • Kontakt lens uygulanması ve takibi,
  • Çocuklarda göz sağlığı takibi,
  • Katarakt tanı (Keratometri , biyometri) ve tedavisi dikişli(PEKKE) yada dikişsiz(FAKO) ameliyatları),
  • Göz kuruluğu (Schirmer testi,floresein boyama ) ve tedavisi (Suni gözyaşı damlaları, tıkaçlar ve benzeri…),
  • Glokom(Göz tansiyonu) tanı (göz içi basıncının ölçülmesi, optik sinirin değerlendirilmesi OCT (optik koherens tomografi), GÖRME ALANI, gonyoskopi) ve tedavisi (İlaç, laser veya ameliyat),
  • RETİNA hastalıkları tanısı (sarı nokta hastalığı, retina dekolmanı , diyabetik retinopati vs) FFA (göz anjiyosu) ve Argon /YAG laser tedavisi , göziçi enjeksiyonları ve PPV cerrahisi (vitrektomi ameliyatı)

MODERN GÖZ TETKİK CİHAZLARI

Göz muayenesi cihazlara bağımlı bir muayenedir; göz hastalıkları da detaylı muayene ve tetkikler sonrası tanı konulabilen hastalıklardır. Tüm göz hekimleri cihazların çalışma prensiplerini ve teknolojideki son sistem cihazları takip etmek, kullanmayı bilmek ve yorumlamak durumundadır. Bu sayede göz muayeneleri ve her türlü göz ameliyatları ülkemizde dünya standartlarında yapılabilmektedir. Biz de Özel Ortadoğu Hastanesi Göz Kliniği’nde son teknolojik muayene tetkik ve ameliyat cihazları ile çalışmaktayız.

OTOREFRAKTOMETRE VE AIRPUFF: Bilgisayarlı göz muayenesi ile doğru göz numarası ölçümü ve airpuff cihazı da göze dokunmadan göz tansiyonu ölçmek için kullanılır.

BİYOMETRİ VE GÖZ ULTRASONU: Biyometri katarakt ameliyatlarında göz içi mercek ölçümü yapmak ve USG cihazı da göz arkası yapıları görüntüleyebilmek için kullanılır.

PAKİMETRİ : Kornea yani gözün ön saydam tabakasının kalınlık ölçümü için kullanılır.

GÖRME ALANI: Görme siniri ve görme yollarının muayenesi için ; göz tansiyonu hastalığına veya nörolojik hastalıklara bağlı görme alanı kayıplarının tespiti ve takibi için kullanılır. Aynı zamanda göz arkasında biriken romatizma ilaçlarının takibi için de 6 ayda bir görme alanı tekrarlanmalıdır.

OCT: OPTİK KOHERENS TOMOGRAFİ: Optik sistemle çalışan göz tomografi cihazıdır; görme merkezi ( makula=sarı nokta) ve görme sinirinin ( optik sinir) derin katlarındaki hastalıkların tanısı ve takibinde kullanılır. optik sistemle çalıştığı için radyasyon içermeyen bir tomografi cihazıdır.

FFA: FUNDUS FLORESEİN ANJİYOGRAFİ : Fundus yani göz dibinindeki damar yapılarının incelenmesi için kullanılır; diyabetik retina hasarı , laser fotokoagulasyon tedavisi, damar tıkanıklıkları, kalıtsal retina hastalıklarının tanısı ve takibinde faydalıdır. Önkoldaki damardan boya verilerek göz dibindeki boyanın dağılımı fotograflanır ve buna göre tedavi planlanır.

ARGON LASER: Göz dibindeki diyabet hasarı veya diğer damar patolojileri nedeniyle gözü korumaya yönelik retinaya yapılan laser tedavileri için kullanılır. Özel bir mercekle uygulanır.

YAG LASER: gözün ön kısmındaki hastalıkların tedavisi için kullanılır; katarakt ameliyatından sonra oluşan mercek kirlenmesi veya göz tansiyonu tedavisi için uygulanmaktadır.

GÖZ AMELİYAT MİKROSKOBU: Özellikli göz ameliyatları için geliştirilmiş ışığı göze özel mikroskop tüm detaylı göz ameliyatlarında kullanılmaktadır.

FAKO VE VİTREKTOMİ CİHAZI: Katarakt cerrahisi (FAKO) ve PPV denilen vitrektomi ameliyatları için kullanılan son teknoloji bu cihazla tüm göz ameliyatları güvenli ve başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Op. Dr. Mustafa Alpaslan ANAYOL

Op. Dr. Mustafa Alpaslan ANAYOL

Göz Hastalıkları