Plastik Cerrahi
Son Güncelleme Tarihi : Kasım 22, 2023

Plastik Cerrahi

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, çeşitli ameliyatlar, işlemler ve girişimler içerir. Bu alanın kapsamına giren bazı işlemler şunlardır:

Estetik Cerrahiye Yönelik Ameliyatlar ve İşlemler:

 1. Estetik burun ameliyatı
 2. Yüz gençleştirme ameliyatları
 3. Endoskopik yüz-alın germe ve kaş kaldırma işlemleri
 4. Göz kapağı estetiği
 5. Kepçe kulak düzeltme
 6. Çene büyütme ve küçültme ameliyatları
 7. Derideki yara izlerinin tedavisi
 8. Saç ekimi
 9. Vücuda lazer uygulamaları
 10. Estetik meme operasyonları
 11. Aşırı yağ dokusunun azaltılması işlemleri
 12. Karın germe
 13. İmplantlarla kontur düzeltmeleri
 14. Bacak estetiği

Tanı ve Tedavi Yapılan Hastalıklar:

 1. Yüz şekil bozuklukları
 2. Yarık dudak ve damak
 3. Kranio-maksillo-fasiyal anomaliler (çene, yüz ve kafa kemikleri şekil bozuklukları)
 4. Ortognatik cerrahi (çene kapanma bozuklukları)
 5. Burun defektleri, tümörleri ve kopmaları
 6. Tükürük bezi problemleri
 7. Doğumsal tümörler
 8. Nevüs (Ben)
 9. Yumuşak doku kitleleri
 10. Damar anomalileri
 11. Yüzün kemik ve yumuşak doku travmaları
 12. Yüz kemiği kırıkları
 13. Meme yokluğu, asimetrisi, kanser sonrası memenin yeniden yapılması
 14. Genital organların doğumsal anomalileri

Her bir işlem veya tedavi, hastanın ihtiyaçlarına ve taleplerine göre uygulanır. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanları, hastaların sağlığı ve estetik kaygılarını ele alırken en iyi sonuçları elde etmek için çeşitli teknikler ve prosedürler kullanır.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Bir dizi faktör, kazalar veya yaşlanma gibi faktörler, vücudumuzun şeklini ve işlevini olumsuz etkileyebilir. Bu tür sonradan veya doğuştan gelen şekil ve işlev bozukluklarını düzeltmek için kullanılan cerrahiye Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi denir. Bu cerrahi alan, vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen bozuklukları, yüz dahil olmak üzere, düzelten çeşitli cerrahi işlemleri içerir. Estetik açıdan beğenilmeyen bir bölgenin düzeltilmesi, hastalıkların teşhisi ve tedavisi, eksik bir organın onarımı gibi bir dizi alanda cerrahi işlemler gerçekleştirilir.

Estetik Cerrahi ve Alanları

Estetik cerrahi, plastik cerrahinin bir dalı olup kozmetik cerrahi olarak da bilinir. İnsanlar, vücutlarının herhangi bir bölümünde daha iyi bir görünüm elde etmek istediklerinde bu estetik cerrahi uzmanlarına başvururlar. Bu alandaki operasyonlar genellikle sağlık sorunlarına çözüm olarak yapılmaz. Temel amaç, hastanın vücudundaki beğenmediği bölgeleri düzeltmektir. Organın estetik olarak görünmesi kadar, işlevsel olarak da sorunsuz olması önemlidir. Örneğin, burun estetiği gibi son zamanlarda yaygın bir şekilde yapılan operasyonlarda, hastanın burun şekli nedeniyle nefes alma sorunu yaşıyorsa, bu sorun da operasyon sırasında düzeltilmelidir. Kişinin isteğine bağlı olarak sağlık sorunu olmaksızın yapılan estetik cerrahi müdahalelerin psikolojik açıdan da büyük önemi vardır. Estetik operasyonlar, özgüveni artırmanın yanı sıra kişilerin daha mutlu olmalarına da yardımcı olur. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi anabilim dalına başvuran hastaların hepsi son derece memnun ayrılmaktadır.

Estetik Cerrahinin En Sık Yapılan Operasyonları Estetik cerrahinin en yaygın olarak gerçekleştirilen operasyonları arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Burun Estetiği (Rinoplasti): Burun estetiği, estetik cerrahinin en sık yapılan ameliyatlarından biridir. Genellikle yüzün en dikkat çekici özelliklerinden biri olan burun, estetik açıdan düzeltilmek istendiğinde rinoplasti operasyonu tercih edilir. Bu operasyon, burunun şeklini ve boyutunu değiştirerek hastanın istediği görünüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca burun estetiği, nefes alma sorunlarını çözmek için de yapılabilir.
 • Yağ Alma: Yağ alma operasyonu, vücudun belirli bölgelerindeki fazla yağ dokusunun cerrahi olarak çıkarılmasını içerir. Bu bölgeler genellikle karın, kalça, bacak ve kol gibi bölgelerdir. Yağ alma, vücudu şekillendirmek ve inceltmek isteyen kişilere yardımcı olur.
 • Meme Büyütme-Küçültme: Meme büyütme veya meme küçültme operasyonları, meme boyutuyla ilgili endişeleri olan kişilere yöneliktir. Meme büyütme ameliyatlarında genellikle implantlar kullanılırken, meme küçültme operasyonları fazla meme dokusunun çıkarılmasıyla gerçekleştirilir.
 • Yüz Dolgusu ve Gerdirme: Yüz dolgusu ve gerdirme işlemleri yüzün yaşlanma belirtilerini azaltmak ve ciltteki sarkmaları düzeltmek için kullanılır. Bu operasyonlar yüzün daha genç ve taze bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
 • Karın Germe: Karın germe operasyonu, karın bölgesindeki sarkmayı ve fazla deriyi gidermeyi amaçlar. Genellikle doğum sonrası veya kilo kaybı sonrası oluşan karın sarkmalarını düzeltmek için tercih edilir.
 • Saç Ekimi: Saç ekimi, saç dökülmesi veya seyrek saç sorunu yaşayan kişilere yönelik bir cerrahi işlemdir. Saç ekimi ile saç kökleri nakledilerek daha dolgun ve doğal bir saç görünümü elde edilir.
 • Gençleştirme Ameliyatları: Yüz ve boyun bölgesindeki yaşlanma belirtilerini hafifletmek veya geciktirmek için yapılan ameliyatlar gençleştirme ameliyatları olarak bilinir. Yüz germe, boyun germe ve göz kapağı estetiği bu kategoriye girer.

Her biri belirli bir amacı ve prosedürü içeren bu estetik operasyonlar, hastaların kişisel tercihleri ve ihtiyaçlarına göre uygulanır. Estetik cerrah, hastaların istedikleri sonuçlara ulaşmalarına yardımcı olmak için uzmanlık ve deneyim sunar.

Prof. Dr. M.Erol Demirseren

Prof. Dr. M.Erol Demirseren

Plastik, Estetik Cerrahi