Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Blog Image

Diz Kireçlenmesi Nedir?

Son Güncelleme Tarihi : Temmuz 1, 2024

Diz ağrısı, aşırı kullanım veya artrit gibi nedenlerle meydana gelebilir. Diz ekleminde ortaya çıkan kireçlenme, genellikle ağrılı ve ciddi bir durum olarak kabul edilir. En sık görülen semptomları dizde şişlik ve sertlik olarak ortaya çıkar. Diz kireçlenmesi, günlük aktiviteleri, özellikle yürüme ve merdiven çıkma gibi işleri zorlaştırabilir, bu nedenle ağrının etkili bir şekilde yönetilmesi önemlidir.

Diz Kireçlenmesi Nedir?
Diz Kireçlenmesi Neden Olur?
Diz Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?
Diz Kireçlenmesi Tedavisi
Diz Kireçlenmesine Ne İyi Gelir?
Diz Kireçlenmesi Egzersizleri
Diz Kireçlenmesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Diz Kireçlenmesi Nedir?

Diz kireçlenmesi, diz eklem kıkırdağının iltihaplanması veya aşınması sonucunda kemiklerin birbirine sürtmesi ve bu durumun dizde yaralanma, sertleşme veya şişmeye yol açtığı bir durumdur. Zarar görmüş kıkırdak yüzeyi genellikle pürüzlü hale gelir ve kemiklerin sürtünmesine neden olur. Bu durum da diz eklemi içindeki hareket aralığını kısıtlayabilir.

Diz kıkırdağı, uyluk (femur), kaval kemiği (tibia) ve diz kapağının (patella) arka bölümünü kaplayan bir doku tabakasıdır. Kıkırdağın zarar gördüğü durumlarda, kemikler arasındaki boşluk daralabilir. Diz kireçlenmesinin ileri aşamalarında kemikler arasında doğrudan temas olabilir.

Diz kireçlenmesinin iki yaygın türü vardır:

Osteoartrit (dejeneratif artrit): Bu tip artrit, eklem hastalıklarının bir türüdür ve kıkırdağın aşınması nedeniyle gelişen, ilerleyebilen bir hastalıktır. Eklem bölgesi pürüzlü hale geldikçe ağrı oluşabilir. Bazı durumlarda, travma sonrası gelişebilir, çünkü kıkırdak ve kemik yaralanmalarına yol açabilir.

Romatoid artrit: Bu, aynı anda birden fazla eklemi etkileyebilen bir enflamatuar artrit türüdür. Dönemsel olarak ağrı ve sertlikle karakterizedir ve hareketsizlik nedeniyle şiddeti artabilir. Bu durumda eklem şişebilir, kızarabilir ve sıcak hissedebilirsiniz.

Diz Kireçlenmesi Neden Olur?

Diz kireçlenmesi, genetik yatkınlık, spor yaralanmaları, fazla kilo, eklemlerin aşırı kullanımı gibi bir dizi nedenle ortaya çıkabilir. Bu faktörler diz kıkırdaklarının hasar görmesine yol açabilir. Hasar gören kıkırdak, kemiklerin de zarar görmesine neden olarak iltihaplanmaya yol açabilir. Diz kireçlenmesi sıkça genç yetişkinlerde ve çocuklarda görülmesine ek olarak şu faktörlerle ilişkilendirilebilir:

Kemik ve eklemde doğuştan gelen eğrilikler
Dize aşırı baskı uygulayan ve tekrarlayan fiziksel aktiviteler
Eklemlerin aşırı kullanımı
Gut hastalığı
Diz yaralanmaları
Genetik yatkınlık
Fazla kilo
Yaş faktörü

Bu nedenlerden herhangi biri veya bir kombinasyon, diz kireçlenmesi riskinizi artırabilir veya mevcut durumu kötüleştirebilir.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Diz kireçlenmesi belirtileri, zaman içinde yavaşça gelişebilir ve şiddetlenebilir. Diz kireçlenmesi olan bireyler, dizlerini yoran aktivitelerde güçlük yaşayabilirler, örneğin merdiven çıkma, uzun süre ayakta durma veya uzun mesafe yürüme gibi aktivitelerde zorlanabilirler. Diz kireçlenmesinin belirtileri şunlar olabilir:

Dizde gıcırdama
Eklemde çıtlama sesleri
Yürüme zorluğu
Hava koşullarına bağlı olarak değişen eklem ağrısı
Eklem bölgesinde sertlik
Dizde çökme
Yavaş ilerleyen diz eklem ağrısı
Aniden ortaya çıkan ağrı
Ciltte kızarıklık
Şişlik
Dizin hareket etmeye çalışırken kilitlenme
Sıcak cilt

Diz kireçlenmesi tedavisi, hastalığa kesin bir çözüm sunmasa da semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir. Uzman bir doktor, diz kireçlenmesi için aşağıdaki tedavi seçeneklerini önerebilir:

Asetaminofen içeren ağrı kesici ilaçlar
Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar
Glukozamin ve kondroitin sülfat gibi takviyeler
Ağrıyı hafifleten kremler veya merhemler
Kortizon iğnesi içeren kortikosteroidler
COX-2 inhibitörleri

Diz kireçlenmesi ilerlediğinde, uzman doktor ayrıca aşağıdaki işlemleri de önerebilir:

Artroplasti (protez cerrahisi)
Artroskopi
Yüksek tibial osteotomi

Diz Kireçlenmesine Ne İyi Gelir?

Diz kapağı kireçlenmesi, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir ve ağrılara yol açabilir. Günlük hayatınıza kolayca uygulayabileceğiniz bazı yöntemler diz kireçlenmesini hafifletebilir. Diz kireçlenmesine iyi gelebilecek yöntemler şunlar olabilir:

Sağlıklı kiloya ulaşın ve bu kiloyu koruyun.
Düşük etkili egzersizleri tercih edin.
Ayakkabıların içine şok emici tabanlıklar ekleyin.
Diz kapağı bölgesine sıcak veya soğuk uygulamalar yapın.
Dizlik, elastik bandaj veya atel kullanın.
Fizik tedavi egzersizleri yapın.
Enjekte edilebilir steroidler.
Kantaron yağı.

Diz Kireçlenmesi Egzersizleri:
Diz kireçlenmesi ile başa çıkmak için uygulayabileceğiniz egzersizler, diz ağrısını azaltabilir ve dizleri güçlendirerek kireçlenmeye iyi gelebilir. İşte bazı diz kireçlenmesi egzersizleri:

Dizinizi kasın ve bırakın: Sırt üstü uzanın, dizinizi kasın ve 5 saniye boyunca sayın, sonra dinlenmeye bırakın. Bu egzersizi 10 kez tekrarlayabilirsiniz.

Bacaklarınızı bükmeden kaldırın: Diz kireçlenmesi olan kişiler, dizlerini bükmeden sırtüstü uzanır. Ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekerek dizlerinizi kırmadan kalça hizasında havaya kaldırın. 5 saniye bekledikten sonra bırakın. Bu egzersizi 10 kez tekrarlayabilirsiniz.

Dizlerinizi 90 derece bükün ve uzatın: Bir sandalyede otururken, ayağınızı 90 derece açıyla tutun. Dizlerinizi düz bir şekilde yukarı kaldırın, 5 saniye boyunca tutun ve sonra bırakın. Bu egzersizi 10 kez tekrarlayabilirsiniz.

Dizlerinizin arasına bir havlu koyun: Dizlerinizin arasına sıkıştırdığınız bir havlu rulosu ile oturun. Bu havluyu 5 saniye boyunca sıkıştırın ve sonra 5 saniye boyunca bırakın. Bu egzersizi de 10 kez tekrarlayabilirsiniz.

Kalçanızı açıp kapatın: Yan yatar pozisyonda bir koltukta uzanın. Üst bacağı kalça hizasında yukarı kaldırın, 5 saniye boyunca tutun ve sonra bırakın. Bu egzersizi 10 kez tekrarlayabilirsiniz.

Diz Kireçlenmesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Diz kireçlenmesi düzelir mi?

Diz kireçlenmesi semptomlarını azaltmak için egzersizler ve tedavi yöntemleri kullanılabilir. Bu yaklaşımlarla şişlik ve ağrı hafifletilebilir, ancak tamamen iyileşme garantisi vermez.

Yürüyüş yapmak kireçlenmeye iyi gelir mi?

Hareketsizlik ve egzersiz yapmama, diz kireçlenmesine yol açabilir. Bu nedenle düzenli hafif yürüyüşler yapmak, erken yaşta diz kireçlenmesini önlemenin yanı sıra faydalı olacaktır.

Kantaron yağı dizdeki kireçlenmeye iyi gelir mi?

Kantaron yağı, kıkırdak sentezini destekleyerek hasar görmüş eklemin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Kuyruk yağı diz kireçlenmesine nasıl iyi gelir?

Kuyruk yağı, içerdiği D vitamini sayesinde kemik yapısını destekler ve diz kireçlenmesine bağlı ağrıların azalmasına yardımcı olabilir.

Diz kireçlenmesine evde ne iyi gelir?

Evde diz kireçlenmesine iyi gelebilecek yöntemler arasında aloe vera kullanımı, zencefil, zerdeçal ve yeşil çay tüketimi ile iltihaplanmaya bağlı ağrıların azaltılması yer almaktadır. Ayrıca sıcak ve soğuk kompresler uygulamak ve masaj yapmak da evde diz kireçlenmesine iyi gelebilecek yöntemlerdir.

Diz kireçlenmesine bitkisel ne iyi gelir?

Aloe vera, kantaron yağı, zencefil, zerdeçal ve yeşil çay tüketimi veya bunların cilt üzerine uygulanması, diz kireçlenmesi semptomlarını hafifletebilir.