Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Blog Image

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) nedir?

Hidradenitis süppürativa (köpek memesi hastalığı), genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar ve uzun yıllar devam eden kronik bir hastalık haline gelir. Tam olarak nedeni bilinmeyen bu hastalık, koltuk altları, göğüs altları, göğüs bölgesi, kasıklar, kalçalar ve anogenital bölgede, akıntılı ve ağrılı şişliklerle karakterize olup, bu şişlikler iyileştikçe çeşitli derecelerde yara izleri (skarlar) bırakabilir.

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) nedir?
Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) belirtileri nelerdir?
Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) neden olur?
Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) tanısı nasıl konulur?
Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) tedavisi nasıldır?
Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi) Hastalığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) nedir?

Hidradenitis Süppürativa (köpek memesi hastalığı), genellikle ergenlik dönemi sonrasında ortaya çıkan ve uzun yıllar süren kronik bir hastalıktır. Bu hastalığın nedeni veya neye yol açtığı tam olarak bilinmemektedir.

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) belirtileri nelerdir?

Hidradenitis Süppürativa, koltuk altları, göğüs altları, göğüs bölgesi, kasıklar, kalçalar ve anogenital bölgede akıntılı ve ağrılı şişliklerle seyreden ve bu şişliklerin iyileşmesi sonucunda farklı derecelerde yara izleri (skarlar) bırakan bir hastalıktır. Hastalık bir veya birden fazla bölgeyi etkileyebilir. Yaygınlığından bağımsız olarak hastalığın şiddeti değişebilir ve hafiften şiddetliye kadar farklı seviyelerde görülebilir. Aktif olduğu dönemlerde ağrı, akıntı gibi semptomlar nedeniyle hastaların günlük yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyebilir.

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) neden olur?

Hidradenitis supurativa (HS), yoğun apokrin ter bezlerinin tıkanması ve daralması sonucu enfekte olması ve ilerleyen bir süreçte ortaya çıkmasıyla bilinir. Genetik yatkınlık, hormonal faktörler, sigara içilmesi, yüksek glisemik indeksli gıdalarla beslenme ve aşırı kilolu olma gibi bazı etkenlerin hastalığın seyrini olumsuz etkilediği bilinmektedir. Hidradenitis süppürativa (köpek memesi hastalığı); şiddetli akne, artrit, diyabet, metabolik sendrom, inflamatuar barsak hastalıkları ve pilonidal sinüs gibi durumlarla bir arada görülebilir.

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) tanısı nasıl konulur?

Hastalığın teşhisi genellikle klinik belirtilerle yapılır. Hidradenitis supurativa (köpek memesi hastalığı), etkilediği bölgelerde ağrılı şişlikler, apseler ve akıntı gibi semptomlarla kendini gösterir. Erken teşhis ve tedavi, hastaların ağrı gibi şikayetlerinin azalmasına, akıntı ve koku gibi rahatsız edici semptomların hafiflemesine ve bunların gerilerken yeni lezyonların oluşmasının önlenmesine katkı sağlayabilir. Bu şekilde, sonrasında oluşabilecek skarların da azalmasına yardımcı olunabilir.

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) tedavisi nasıldır?

Hastalığın tedavi edilmemesi, akut dönemdeki ağrı, akıntı, koku ve sonraki görüntü nedeniyle kişilerin sosyal olarak sıkıntı yaşamasına yol açabilir. Bu durum, enfeksiyon, fistül, kontraktür (yapışıklıklar) ve buna bağlı olarak hareket kısıtlılığı, lenfödem gibi birçok ikincil soruna da sebep olabilir. Ayrıca, yıllar içinde oluşan skarlar deri kanserine yol açabilir.

Günümüzde, hastalığın tedavisi için birçok seçenek bulunmaktadır. Akut dönemlerde, lokal ve sistemik antibiyotik tedavileri uygulanabilir. Apselerin drenajı yapılır ve gerektiğinde steroid enjeksiyon tedavileri uygulanabilir. Ağrılı dönemlerde çeşitli ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Hafif vakalarda lazer epilasyon ve botoks tedavileri faydalı olabilir. Oral antidiyabetikler ve bazen çinko tedavileri, belirli hastalara yardımcı olabilir. İleri vakalarda hormonal tedaviler, sistemik retinoidler, biyolojik ajanlar (özellikle anti-TNF, IL-17 ve IL-23 inhibitörleri) ve dirençli vakalarda ileri lazer uygulamaları gibi cerrahi tedavi seçenekleri kullanılabilir.

Hastaların psikolojik durumlarını yönetmek için psikiyatrik tedaviler ve psikolojik destek alması da faydalı olabilir. Gelişen komplikasyonların tedavisi ise ilgili uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi) hastaları nelere dikkat etmelidir?

Hastalar, şikayetlerini kontrol altına almak ve atakların sıklığını ve şiddetini azaltmak için uymaları gereken bazı basit kurallara dikkat edebilirler. Bu kurallar arasında şunlar bulunur: etkilenen bölgelerin kuru ve temiz tutulması, terlemenin kontrol altında tutulması, lokal antiseptikler veya sabunlar ile antiperspirantların kullanılması, sentetik ve sıkı giysilerden kaçınılması, sürtünmeyi azaltmak, sigara içmemek veya sınırlamak, kilo kontrolü, dengeli ve glisemik indeksi düşük beslenme. Ayrıca, hastalar lif ve omega-3 içeren gıdaları tüketmeye çalışarak fayda sağlayabilirler.