Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Blog Image

Majör Depresyon nedir?

Son Güncelleme Tarihi : Kasım 14, 2023

Toplumda sıkça karşılaşılan sorunlardan biri olan depresyon, kişinin yaşamdan keyif alamadığı, uykusuzluk, iştah sorunları, günlük aktivitelere odaklanma güçlüğü gibi sorunlar yaşadığı bir süreci ifade eder. Bu sorun çocuklardan yetişkinlere her yaş grubunda görülebilir. Depresyonun üstesinden gelmenin yolunun, durumu kabul etmek ve tedavi için destek aramak olduğu unutulmamalıdır.

Majör Depresyon nedir?
(Majör) Depresyon belirtileri nelerdir?
(Majör) Depresyon tanısı nasıl konulur?
(Majör) Depresyon tedavisi nasıldır?
(Majör) Depresyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Majör Depresyon nedir?

Depresyon, yaygın olarak majör depresif bozukluk veya klinik depresyon olarak adlandırılır ve en belirgin belirtisi, kişinin genellikle uyku, iştah ve konsantrasyon sorunları yaşayarak neredeyse tamamen herhangi bir şeyden keyif alamama yeteneğini kaybetmesidir.

(Majör) Depresyon belirtileri nelerdir?

Depresyonun yaygın belirtileri şunlar olabilir:

Ortalama her gün bitkin hissetme veya enerji kaybı.
Neredeyse her gün değersiz veya suçlu hissetme.
İnsomniya (uyuyamama) veya hipersomniya (aşırı uyuma).
Yaşam aktivitelerine karşı ilginin kaybolması, hiç zevk almama.
Dinlenememe veya yavaş hareket etme, yavaş düşünme.
Ölüm ve intihar düşüncelerinin sürekli gelmesi.
Konsantrasyonun bozulması ve kararsızlık.
Ciddi oranda kilo kaybı veya kilo alma (toplam vücut kitlesinin %5’i kadar).

Bu belirtiler depresyonun farklı formlarında farklı şekillerde görülebilir ve herkes için farklılık gösterebilir. Depresyon teşhisi ve tedavisi için profesyonel yardım almak önemlidir.

(Majör) Depresyon tanısı nasıl konulur?

DSM-5 kriterlerine göre, bir uzman tarafından değerlendirilerek, aşağıdaki kriterlerin en az 5’inin, en az 15 gün süre ile gün boyunca bulunması gereklidir. (1. veya 2. kriter mutlaka bulunmalı):

Depresif duygu durumu.
Anhedoni, ilgi-istek azalması.
İştah azalması ya da artması.
Uyku azalması ya da artması.
Psikomotor yavaşlama ya da ajitasyon.
Enerji azalması, yorgunluk.
Suçluluk, değersizlik hissi.
Konsantrasyon güçlüğü.
İntihar eğilimi.

B. İşlev kaybı vardır.

C. Semptomatoloji bir madde kullanımına veya genel tıbbi duruma bağlı değildir.

D. Başka bir ruhsal hastalıkla açıklanamaz.

E. Hiçbir zaman bir manik ya da hipomanik nöbet yoktur.

(Majör) Depresyon tedavisi nasıldır?

Majör depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır ve hastalık belirtilerini kontrol altına almak için antidepresan ilaçlar önerilebilir. Duygusal durumunuzu ifade edebileceğiniz online psikolog hizmeti, psikoterapi veya konuşma terapileri de size yardımcı olabilir. Bazen antidepresanlara ek olarak bazı ilaçlar etkinliği artırabilir. Klinik depresyon için başka tedavi seçenekleri de mevcuttur. Elektrokonvülsif terapi (ECT), ilaçların etkili olmadığı ya da belirtilerin ciddi olduğu durumlarda kullanılabilir. Ayrıca egzersiz yapmak, stresinizi proaktif bir şekilde yönetmek, tıbbi tedavi ve terapi almak (örneğin, Bilişsel Davranışçı Terapi veya kombinasyon tedavileri), sosyal ilişkileri sürdürmek, ruh sağlığınızı desteklemek için kaliteli beslenmek ve aromaterapi gibi yöntemler de kullanılabilir.

(Majör) Depresyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlar majör depresyona daha mı yatkındır?

Kadınların majör depresyona yakalanma oranının erkeklerin iki katı olduğu bilinmektedir. Bu durum, ergenlik ve regl dönemlerinde, hamilelikte, düşük yapmada ve menopozda meydana gelen hormonal değişikliklerin etkisiyle bu olasılığın arttığıyla ilişkilendirilmektedir.

Erkeklerde majör depresyon işaretleri nelerdir?

Majör depresyon belirtileri gösteren erkeklerin, kadınlara göre yardım almada çok daha az istekli oldukları ve genellikle bu durumu çevrelerindekilere açıklamadıkları görülmektedir. Erkeklerde depresyonun belirtileri, genellikle “çabuk öfkelenme, genel sinirlilik, uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı” gibi davranışlarla kendini gösterebilir. Duygularını bastırma eğilimi, erkeklerde ya da başkalarına yönelik şiddet davranışlarına yol açabilir.

Majör depresyon tetikleyicileri nelerdir?

Bu tür durumlar, kişilerin majör depresyon yaşama olasılığını artırabilir. Majör depresyon, aşağıdaki semptomları içerebilir:

Sürekli hüzün hali
İlgi kaybı
Enerji eksikliği
İştah değişiklikleri
İnsomniya veya aşırı uyuma
Odaklanma güçlüğü
Değersizlik veya suçluluk hissi
Ölüm veya intihar düşünceleri
Majör depresyon vakaları, profesyonel yardım gerektirebilir ve psikoterapi veya ilaç tedavisi gibi farklı yaklaşımlarla tedavi edilebilir. Eğer siz veya bir başkası majör depresyon semptomları yaşıyorsa, bir sağlık uzmanına başvurmanız önemlidir.

Kronik depresyon (distimi) ve majör depresyonun farkları nelerdir?

Kronik depresyon, majör depresyondan ayıran en önemli özellik, semptomların daha az yoğun olmasıdır. Kronik depresyona sahip kişiler, yaşamın bu şekilde olduğunu kabul ederler ve bunun çözülebilecek bir sorun olmadığını düşünürler. Eğer kişi en az iki yıldır tutku, neşe, ilgi veya cinsel istek hissetmiyorsa, kronik depresyon olasılığını düşünmek önemlidir. Majör depresyon genellikle daha yoğun semptomları içerirken, distimi daha hafif semptomlarla karakterizedir. Her iki durumda da semptomlar aynı olabilir (örneğin ilgisizlik, uykusuzluk, düşük benlik saygısı, umutsuzluk), ancak distimide bu semptomlar daha uzun sürebilir ve daha hafif görünebilir. Bu nedenle, distimi majör depresyona göre daha az fark edilebilir, hem kişi hem de çevresi tarafından.