Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Blog Image

Reye sendromu nedir? tedavisi nasıldır?

Son Güncelleme Tarihi : Ocak 1, 2024

Reye Sendromu, çok nadir görülen hastalıklar arasında sayılıyor ve günümüzde milyonda bir vakada rastlanıyor. Bu hastalığın en yaygın bilinen nedeni, üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında aspirin kullanımıdır.

Reye sendromu nedir?
Reye sendromu belirtileri nelerdir?
Reye sendromu tanısı nasıl konulur?
Reye sendromu tedavisi nasıldır?
Reye sendromu hakkında sıkça sorulan sorular

Reye sendromu nedir?

Bu sendrom, karaciğer disfonksiyonu ve beyinde ödem oluşumu sonucu ortaya çıkan nörolojik semptomların bir arada görüldüğü ciddi bir hastalıktır. Erişkinlerde bile oldukça nadiren görülse de, en sık 4 ila 12 yaş arası çocuklarda ortaya çıkar. 1980’lerde, üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında aspirin kullanımının Reye Sendromu’na yol açtığı keşfedildikten sonra, aspirin kullanımının azaltılmasıyla hastalığın görülme sıklığı belirgin şekilde düşmüştür. Günümüzde bildirilen sıklık, milyonda bir vakadır.

Reye sendromu belirtileri nelerdir?

Reye Sendromu, birden fazla sistemi etkileyebilir, ancak en çok zarar gören organlar beyin ve karaciğerdir. Üst solunum yolu enfeksiyonundan 3-5 gün sonra ani başlayan şiddetli ve tekrarlayan kusmalar, bilinç değişiklikleri, davranışsal değişiklikler ve nöbetler görülebilir; hastalar komaya girebilir. Karaciğerde büyüme ve yağlanma, karaciğer enzimleri ve amonyak düzeylerinde yükselme görülürken, genellikle sarılık eşlik etmez. Hastalık, kalp ve böbrek yetmezliği gibi diğer komplikasyonlara da yol açabilir.

Reye sendromu tanısı nasıl konulur?

Reye sendromunun teşhisinde, belirli bir test bulunmamaktadır. Genellikle, detaylı bir hastalık öyküsü ve kapsamlı bir klinik muayene sonrasında, hastalığın şüphesi durumunda kan ve idrar testleri yapılarak durum değerlendirilmektedir. Ayrıca, diğer olası tanıları dışlamak için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir:

Beyin tomografisi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MR)
Lomber ponksiyon (omurilik sıvısının incelenmesi)
Karaciğer biyopsisi

Reye sendromu tedavisi nasıldır?

Reye sendromu için özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bunun yerine, ortaya çıkan semptomlara yönelik destekleyici tedavi uygulanır ve hastanın durumunun ağırlığına göre yoğun bakım takibi gerekebilir. Beyin ödemi ve buna bağlı artan kafaiçi basınç, ölümcül sonuçlara yol açabilecek ciddi komplikasyonlardan biridir.

Reye sendromu hakkında sıkça sorulan sorular

Reye sendromu nedenleri nelerdir?

Hastalığın en sık bilinen nedeni, özellikle influenza gribi ve suçiçeği hastalıkları sırasında aspirin kullanımıdır. Ancak, bu durumların dışında spesifik bir neden saptanamamıştır. Bazı doğumsal metabolik hastalıkların, Reye sendromu riskini artırdığı veya Reye sendromuna benzer durumların ortaya çıkmasına neden olduğu bilinmektedir.

Reye sendromundan korunmak için neler yapılmalıdır?

Reye sendromunu önlemek için alınabilecek en etkili önlem, üst solunum yolu enfeksiyonlarından muzdarip çocuklarda aspirin kullanımından sakınmaktır. Düzenli olarak aspirin kullanması gereken hastalar için ise, özellikle suçiçeği ve influenza gibi hastalıklara karşı aşılanma büyük önem taşır. Doğuştan metabolik hastalıkları olan ve Reye sendromu riski yüksek çocuklarda, aspirin kullanımından özellikle kaçınmak önemlidir.

Reye sendromu kaç yaşında görülür?

Reye sendromu, erişkinlerde bile nadiren görülmesine rağmen, en sık 4-12 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkar.

Reye sendromunda aspirin kullanımı nasıl olmalıdır?

Bu nedenle, özellikle çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında aspirin kullanımından kaçınarak Reye sendromunun önlenmesine dikkat etmek büyük önem taşır.