Evde Bakım Hizmetleri
Son Güncelleme Tarihi : Ekim 19, 2023

Evde Bakım Hizmetleri

Evde bakım hizmetleri, herhangi bir yaralanma ya da hastalık durumlarında kendi ihtiyacını karşılayamayacak durumda olan kişilere bulundukları ikamet adresinde verilir. Bu hizmetler kronik hastalıklar, kanser tedavisi gören hastalar, yaşlılık nedeniyle ihtiyacını karşılayamayan hastalar ve ameliyattan sonra iyileşme sürecinde olan hastaların bakımını kapsar. Evde bakım hizmetlerinin hastalara sunduğu avantajlar oldukça fazladır. Bakımını kendi yapamayacak olan hastaların iyileşme sürelerini hızlandırmak verilen hizmetin başlıca amaçlarındandır. Evde sağlık bakımı ile sıklıkla karıştırılır. İki hizmet birbirine benzese de aralarında farklar bulunur. Evde sağlık hizmetinde amaç tıbbi bakımı sağlamakken evde bakım hizmetlerinde amaç hastanın ev işlerine de yardımcı olmaktır. Her iki hizmette amaç hastanın bakımını yaparak daha hızlı iyileşmesine katkı sağlamaktır.

Evde bakım hizmetleri yaşlı kişilerin ya da tamamen yatağa bağlı olarak hayatlarına devam eden kişilerin tercih ettiği bir uygulama olarak karşımıza çıkar. Bu hizmetin başlıca amaçları arasında kişilerin yaşam kalitelerini artırmak gelir. Evde bakım hizmeti tamamen profesyonel bir ekip aracılığı ile verilir. Bunun yanı sıra bulundukları konum itibariyle hastaneye gidemeyecek olan hastalarda bu hizmetten yararlanabilirler. Evde bakım hizmeti için talepte bulunurken hastanın genel sağlık durumu hakkında bilgi vermek gerekir. Bu yapılacak olan bakımın planlanması adına son derece önemlidir. Bu hizmet hastadan hastaya göre değişiklik göstereceği için bakım hizmetinden ne beklendiği baştan konuşulmalıdır.

Evde bakım hizmetleri son zamanlarda oldukça fazla tercih edilen bir uygulama olarak karşımıza çıkar. Bunun nedeni hem hastanın yaşam kalitesini artırması hem de hasta yakınının bu şekilde daha rahat etmesiyle bağlantılıdır. Özellikle kendi işlerini yapamayacak olan yaşlılar tarafından tercih edilir. Bu hizmeti alan yaşlılar kendi hayatlarına devam edebileceği gibi özgür ve bağımsız olurlar.

Evde Bakım Hizmetleri Neleri Kapsar?

Evde bakım hizmetleri içerisinde oldukça fazla kalem bulunur. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Duş aldırma, giyinme ve tuvalet ihtiyacı gibi kişisel bakımın sağlanması
 • Hastanın gideceği yere transfer süreci
 • Temizlik, yemek ve bahçe işleri gibi günlük ev işlerinin yerine getirilmesi
 • Aylık giderlerin ödenmesi gibi parasal konularda yardım etme
 • Alınacak olan ilaçların düzenini kontrol etme
 • Hastanın hastane randevularına eşlik etme
 • Sıkı gözetim gereken hastaların takibini gerçekleştirme
 • Hayati değerlerin izlenmesi için gerekli makine ve teçhizatın kullanılması
 • Hastalara psikolojik destek verme
 • Hastaların alışveriş gibi günlük ihtiyaçlarını karşılama

Bu hizmetler genel olarak evde ihtiyaç duyulan ancak kişi tarafından yapılamayacak olan bütün işleri kapsar. Kişilerin ihtiyaçları giderilerek yaşam kalitelerini artırmak bu hizmetlerin başlıca amacını oluşturur.

Evde bakım hizmetleri genel olarak bir bireyin günlük yaşantısını devam ettirmeye yönelik olsa da tıbbi yardımı da kapsadığı için son derece fazla tercih edilen bir uygulama olarak karşımıza çıkar. Evde bakım hizmetlerinin kapsadığı işler detaylı olduğu için kişi kendisine uygun olan hizmeti seçmelidir. Seçilen hizmetin içeriğine göre bakım hizmetlerinin ücretleri değişebilir. Ayrıca kişinin sağlık sigortasının kapsamına bağlı olarak bazı hizmetlerde ücretsiz olarak verilebilir. Ücret konusu hizmet almak isteyen kişinin sağlık sigortası ve alacağı hizmetin kapsamına göre değişiklik gösterir.

Evde Bakım Hizmeti Avantajları Nelerdir?

Evde bakım hizmetleri hasta ve hasta yakınlarına birçok avantaj sunar. Bu avantajlar aşağıdaki gibidir:

 • Verilecek olan bu hizmette amaç hastanın profesyonel bir destek alarak evde kendi yaşantısını sürdürmeye devam etmesinin sağlanmasıdır. Bu kişinin hala bağımsız ve özgür olması adına son derece önemlidir.
 • Hastanın ne kadar yardıma ihtiyaç duyduğuna bakılmaksızın verilecek olan bu hizmet hastanın iyileşme süresinin hızlandırmayı sağlayacaktır.
 • Hizmet alan kişinin yaşam standartlarına olduğu gibi devam etmesini sağlar.
 • Verilecek olan hizmet sayesinde hastanın başına gelebilecek herhangi bir olumsuz durumunun önüne geçilmesi sağlanabilir. Bu sayede hasta daha güvenli bir çevrede yaşama şansı elde etmiş olur.
 • Verilen hizmet sayesinde hasta olan kişi yalnızlık duygusu çekmemiş olur. Bu hizmet sayesinde hasta olan kişiye arkadaş olacak bir ekip evde bulunmuş olur.
 • Hastaya özel bir program oluşturulacağı için hasta yakınları önceden bildirilebilir. Bu durumda hasta yakınlarının içi daha rahat etmiş olur.

Evde Bakım Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

Evde bakım hizmetinden yararlanabilecek kişiler için belli bir sınırlama yoktur. Genel olarak bakıldığında bu hizmet günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak olan kişiler tarafından tercih edilir. Evde bakım hizmeti alacak olan kişiler ilk önce hastaneden çıktıktan sonraki süreçte yardım için bu uygulamaya başvursa da zamanla gündelik ev işlerinin halledilmesi ve kişisel bakımlarının yapılması adına bu hizmetten yararlanmak ister. Bu da verilecek olan hizmetin 7 gün 24 saat şeklinde olması haline dönüşür. Kısacası 18 yaşından büyük ve kendi ihtiyacını karşılayamayacak durumda olan kimse bu hizmete başvuru yapabilir.

Başlıca evde bakım hizmetleri ihtiyacı bulunan gruplar aşağıda verilmiştir:

 • Kendi ihtiyacını karşılayamayacak kadar yaşlı olan kişiler
 • Engeli bulunun kişiler
 • Ameliyat sonrası bakımına evde devam edilecek olan kişiler
 • Demans gibi hastalığa sahip olan kişiler
 • Hemşireye ihtiyaç duyulan hastalığa sahip olan kişiler
 • Tedavisi bulunmayan bir hastalığın son aşamasında olup psikolojik destek almak isteyen kişiler
 • Kronik hastalığa sahip olan kişiler
 • Yeni doğan bebek bakımında yardım almak isteyen ebeveynler
 • Fizyoterapi ve diyetisyen hizmetlerini kendi evlerinde almak isteyen kişiler
 • Görüntüleme merkezlerine gidemeyecek durumda olan kişiler

Bu hizmetler hastalığın geçmesiyle bitebileceği gibi daha uzun soluklu bir şekilde de devam edebilir. Bu tamamen hastanın kendi istek ve ihtiyacına bağlıdır.

Ameliyat Sonrası Evde Bakım

Evde bakım hizmeti alınırken kişilerin neye ihtiyaç duyacağına göre kurulan ekip farklılık gösterir. Bu nedenle bu hizmeti almadan önce hastanın genel durumu ve neye ihtiyacı olduğu yetkili kişilere söylenmelidir. Herhangi bir ameliyat geçirip hastaneden taburcu olan bir kişinin ihtiyacı ile kendi işini göremeyecek kadar yaşlı olan bir kişinin ihtiyacı aynı değildir. Özellikle ameliyat sonrası eve gelen kişilerin daha fazla tıbbi bakıma ihtiyacı vardır. Bu nedenle evde bakım hizmetleri için talep oluştururken mutlaka bu ayrıma dikkat etmek gerekir.

Alınacak olan hizmet geçirilen ameliyatın türüne göre bile değişiklik gösterir. Ameliyat sonrası evde bakım hizmeti ameliyat geçiren kimsenin taburcu olup eve geldiği günden iyileşip kendi işini görebilecek duruma geleceği güne kadar devam eder. Bu süre boyunca hastanın ilaç kontrolleri, pansumanı, yara bakımı ve günlük ev işlerini kapsar. Ameliyat öncesinde doktorun verdiği tavsiyeler üzerine alınacak olan hizmetin içeriği net bir şekilde belirlenmelidir. Bu şekilde iyileşme süreci daha hızlı bir şekilde gerçekleşmiş olur. Kısacası evde bakım hizmetleri sayesinde ameliyat sonrası hastanın genel sağlığı hızlıca iyiye gitmiş olur.