Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Blog Image

Vajinal Akıntı Nedir?

Son Güncelleme Tarihi : Temmuz 1, 2024

Vajina, kadın vücudundaki en kompleks ve evrimleşmiş organlardan biridir. Vulva olarak adlandırılan dış kısmı dışarıdan görülebilir. Vajina, içsel bir düzen ve dengeye sahiptir ve bu denge, çeşitli enfeksiyonların önlenmesi için korunmalıdır. Bu dengeyi sürdürebilmek adına vajina çeşitli sıvılar salgılar; bu sıvılara vajinal akıntı denir. Normal koşullarda vajinal akıntılar kokusuz ve şeffaf bir yapıya sahiptir. Adet döngüsünün belirli bir aşamasında yoğunlaşabilir ve adet kanamalarının ardından kısa bir süre boyunca hafif kahverengi renkte olabilir. Ancak, vajinal akıntılar her zaman bu sağlıklı özellikleri göstermez. Vajinal sağlığı anlamak ve korumak, kadınların genel sağlığı için önemlidir.

 • Ankara Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi
 • Vajinal Akıntı Nedir?
 • Vajinal Akıntı Neden Olur?
 • Sağlıklı Vajinal Akıntı Nasıl Olmalı?
 • Vajinal Kaşıntı Nedir?
 • Vajina Çevresi Neden Kaşınır?
 • Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?
 •  Vajinal Kaşıntı Nasıl Geçer? Vajinal Kaşıntıya Ne İyi Gelir?
 •  Vajinal Kaşıntı ve Akıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?
 • Ankara Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Fiyatları 2024

Vajina ve çevresinde ortaya çıkan enfeksiyonlar, akıntıların renginde, kokusunda ve yapısında değişikliklere neden olabilir. Bu durum, rahatsızlık hissi ve şiddetli kaşıntıya yol açabilir. Makalemizde, “Vajinal akıntı neden olur?”, “Vajinal kaşıntı neden olur?”, “Sağlıklı olmayan vajinal akıntıları nasıl anlayabiliriz?” ve “Vajinal kaşıntı nasıl tedavi edilir?” gibi sık sorulan sorulara cevap vereceğiz.

Vajinal Akıntı Nedir?

Vajinal akıntı, genellikle vajinanın doğal dengelerini sürdürmek amacıyla salgılanan önemli bir sıvıdır. Ancak mantarlar, bakteriler veya virüsler tarafından tetiklenen enfeksiyonlar, vajinal akıntının normal yapısının bozulmasına neden olabilir. Normalde kokusuz ve şeffaf olan vajinal akıntı, bu enfeksiyonlar sonucunda sarı veya yeşil tonlara bürünebilir ve balık kokusunu andıran bir koku alabilir. Bu durum genellikle vajina ve çevresinde kaşıntı gibi rahatsız edici belirtilerle birlikte görülür.

Vajinal Akıntı Neden Olur?

Vajinal akıntılar, kadın vücudunun doğal bir savunma ve koruma mekanizmasıdır. Adet döngüsünün belirli dönemlerinde, değişen yoğunluklarda ve farklı renk tonlarında vajinal akıntılar ortaya çıkabilir. Ancak vajinal enfeksiyonlar meydana geldiğinde, bu akıntılar genellikle rahatsız edici bir koku ve normalden farklı bir renk alabilirler.

Sağlıklı Vajinal Akıntı Nasıl Olmalı?

Vajinal akıntı, normal durumlarda şeffaf ve kokusuz bir yapıya sahiptir. Adet kanamalarının sonrasında, hafif bir kahverengi akıntı da görülebilir. Ancak vajinal enfeksiyonlar esnasında vajinal akıntının özellikleri değişebilir. Şeffaf yapısı yerine yeşil veya sarı tonlarına bürünebilir ve bozulmuş balık kokusunu andıran bir koku alabilir. Bu durumda enfeksiyon şüphesi doğabilir. Ancak kesin bir teşhis ve rahatsızlığın giderilmesi için bir kadın doğum uzmanı ile görüşmek önemlidir.

Vajinal Kaşıntı Nedir?

Vajinal kaşıntı, genellikle vajina çevresinde ve genel olarak vulvada ortaya çıkan bir kaşıntı durumudur. Bu durum genellikle normal olmayan vajinal akıntılarla birlikte görülür. Vajinal kaşıntı, bireyin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir ve rahatsızlık hissi yaratabilir. Vajinal kaşıntıya neden olan faktör ortadan kaldırıldığında kaşıntı genellikle geçer.

Vajina Çevresi Neden Kaşınır?

Vajina çevresi, birçok farklı nedenle kaşınabilir. Bu nedenler arasında özellikle alerjik reaksiyonlar ve enfeksiyon hastalıkları ön plana çıkar. Vajina içinde enfeksiyona neden olan patojenler, vajinal akıntıların ve vajina faunasının doğal yapısını bozarak bölgede kaşıntı hissine yol açabilir. Aynı şekilde, alerjik reaksiyonlara neden olan bakım ürünleri de vajinal kaşıntılara sebep olabilir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?

Vajinal akıntının belirtileri arasında şu unsurlar bulunabilir:

 • Normalde kokusuz olan akıntının, balık kokusunu andıran hoş olmayan bir koku alması.
 • Normalde şeffaf olan akıntının sarı ve yeşil tonlarında renk değiştirmesi. Bazı durumlarda akıntının rengi gri tonlarında da olabilir.
 • Vajinal bölgede sürekli kaşıntı hissi.
 • Vulva ve çevresinde kızarıklık. Bu tür belirtiler genellikle vajinal enfeksiyonlar sırasında, değişen vajinal akıntıyla birlikte gözlemlenir.

Vajinal Kaşıntı Nasıl Geçer? Vajinal Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Vajinada ve çevresinde hissedilen kaşıntı, kaşıntıya neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıyla sona erebilir. Eğer birey, yakın zamanda yeni bir kozmetik ürün (sabun, jel vb.) kullanmaya başlamışsa, bu ürünün kaşıntıya neden olduğu düşünülebilir. Kaşıntının sona ermesi için bahsi geçen ürün daha fazla kullanılmamalıdır. Bununla birlikte, vajinal kaşıntı genellikle enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkar. Bu enfeksiyonlarla etkili bir şekilde başa çıkabilmek için tıbbi tedavi gereklidir.

Vajinal Kaşıntı ve Akıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal kaşıntı ve akıntı tedavisi, bu belirtilerin neden kaynaklandığını belirlemekle başlar. Bu süreçte çeşitli testler yapılabileceği gibi, doktor enfeksiyon varsa patojenin türünü belirler. Patojenin türüne bağlı olarak antibiyotik ve antifungal ilaçlar reçete edilebilir. Eğer enfeksiyon virüs kaynaklıysa, kaşıntıyı hafifletici ilaçlar reçete edilebilir. Vajinal kaşıntıları sona erdirmek için bazı yaşam tarzı değişiklikleri de gerekebilir. Tedavinin detayları, hastanın şikayetlerine ve bu şikayetlerin kaynaklarına bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterebilir.