Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Blog Image

Yumurtalık kanseri nedir?

Diğer jinekolojik kanserlerle karşılaştırıldığında, yumurtalık kanserleri genellikle erken dönemde neredeyse hiç belirti göstermez. Erken teşhisin kritik olduğu yumurtalık kanserinin tanısında, rutin ultrason tetkikleri önemli bir rol oynamaktadır.

Yumurtalık kanseri nedir?
Yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir?
Yumurtalık kanseri neden olur?
Yumurtalık kanseri teşhisi nasıl yapılır?
Yumurtalık kanseri tedavisi nasıl olur?
Yumurtalık kanserine dair sık sorulan sorular

Yumurtalık kanseri nedir?

Yumurtalıkların dokusunda birçok farklı hücre bulunsa da, ana yapısını epitelyum hücreleri oluşturur. Epitel hücrelerde veya embriyonik döneme ait hücrelerde meydana gelen kontrolsüz bölünme ve çoğalma sonucunda yumurtalık kanseri gelişebilir. Menopoz sonrası daha yaygın görülen yumurtalık kanserlerinin yüzde 80’i epitelyum dokuda oluşur. 20 yaşın altında görülen yumurtalık kanserlerinin yüzde 60’ında ise embriyonik tümörler gözlemlenir.

Yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir?

Yumurtalık kanseri belirtileri genellikle belirgin olmayabilir. Yumurtalık kanseriyle ilgili belirtiler hastadan hastaya farklılık gösterir ve tipik bir belirti bulunmamaktadır. Yumurtalık kanseri belirtileri arasında genellikle pek çok hastalıkta görülebilecek belirtiler bulunmaktadır, bunlar arasında karın ağrısı, şişkinlik ve mide rahatsızlıkları sayılabilir. Yumurtalık kanserinin önemli belirtilerinden biri, ileri safhalarda karında ele gelen kitledir. Ayrıca aşağı doğru basınç hissi, karında sıvı birikmesi, karın şişliği ve çevredeki organlara baskı nedeniyle idrar ve bağırsak sorunları da görülebilir.

Yumurtalık kanserinin bazı türlerinde hormon düzensizlikleri ortaya çıkabilir. Bu duruma bağlı olarak adet düzensizlikleri, erkeklik hormonu salgısının artması nedeniyle tüylenme ve erkek tipi saç dökülmesi görülebilir. Ancak, çoğu yumurtalık kanseri belirtisi genellikle karın şişliği ile ilişkilidir. Genel olarak yaygın olarak görülen yumurtalık kanseri belirtileri şunlardır: Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, özellikle kabızlık, Mesane alışkanlıklarında değişiklik, sık sık idrara çıkma ihtiyacı, İştah kaybı veya hızlı bir şekilde tokluk hissi, Vajinal kanama, Kilo kaybı, Karında basınç hissi ve şişkinlik, Kasıkta dolgunluk veya ağrı, Uzun süreli hazımsızlık, gaz veya bulantı.

Yumurtalık kanseri neden olur?

Yumurtalık kanserinin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, bu hastalığa neden olan bazı risk faktörlerinden bahsedilebilir. Genetik, çevresel ve hormonal faktörler, yumurtalık kanserinin nedenleri arasında sayılabilir. Yumurtalık kanseri nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Ailesinde meme ya da yumurtalık kanseri öyküsü bulunanlarda risk artar.
Son yıllarda bazı genlerdeki değişiklikler, yumurtalık kanseri riskinin artmasına neden olmuştur.
Yumurtlamayı artırıcı ilaçları kullananlarda over kanseri riski artar.
Doğum kontrol hapı kullanımı, yumurtalık kanseri riskini azaltabilir.
Yumurtalık kanseri riski hiç gebe kalmamış kadınlarda daha yüksektir.
Doğum yapmış kadınlarda ise risk azalır.

Yumurtalık kanseri teşhisi nasıl yapılır?

Yumurtalık kanserinin erken teşhisi, diğer kanser türlerinde olduğu gibi son derece önemlidir. Erken teşhis için kadınların yıllık rutin jinekolojik kontrollerini aksatmamaları önerilir. Jinekolojik muayenede ele gelen kitle veya ultrason sırasında yumurtalıklarda görülen kitleler, kansere erken müdahale şansı tanır. Ancak, yumurtalıklardaki her kist kanser anlamına gelmez. Özellikle üreme çağındaki kadınlarda görülen kistlerin çoğu basit ve zararsızdır, zamanla kendiliğinden kaybolabilirler ve kanser riski taşımazlar. Bu nedenle uzman doktor tarafından ultrasonda izlenen kistlerin zararlı olup olmadığı veya vücut için herhangi bir olumsuzluk içerip içermediği değerlendirilmelidir.

Menopozdaki kadınlarda ve adet görmeyen genç kızlardaki her türlü kist, tümör riskine açık olabilir ve bu durum mutlaka değerlendirilmelidir. Tümör özelliği bulunan yumurtalık kisti ve kitlelerinin ileri safhalarında, kanda tümör belirteçlerine bakılır. Bazı tümör belirteçleri, özellikle CA 125, bazı over tümörü tiplerinde yüksek bulunabilir. Ancak, CA 125 ve diğer tümör belirteçlerinin yüksekliği her zaman kitlenin kanser olduğunu göstermeyebilir ve tümör belirteçlerinin düşük olması da kanseri ekarte etmez. Tümör belirteçleri dışında doppler ultrasonografi, kan akımındaki değişiklikleri göstererek iyi huylu ve kötü huylu tümör ayırımında yardımcı olabilir. Ancak, bu yöntemler yardımcıdır ancak kesin tanı koymak için yeterli değildir.

Tümöral olduğu düşünülen (ister iyi huylu ister kötü huylu olsun) kist ve kitlelerle ayırım yapılamayan olgularda cerrahi müdahale ve ameliyat sırasında alınan patolojik örnek biyopsi, kesin tanının konmasını sağlar. Kist varlığında tümör belirteçleri ve doppler incelemeleri normal ise, ultrason ve muayene ile tümoral olduğunu düşündüren herhangi bir belirti yoksa ve kist 8 cm’den küçükse, bir süre takip edilebilir. Ancak, takip sırasında küçülme veya kaybolma olmuyorsa, ameliyat yapılması tercih edilir.

Yumurtalık kanseri tedavisi nasıl olur?

Yumurtalık kanseri tedavisi cerrahidir ve sadece rahim ve yumurtalıkları değil, vücutta tutulması muhtemel olan tüm dokular alınır. Cerrahi tedavinin ardından kemoterapi uygulanır. Yumurtalık kanserinde tüm evrelerde cerrahi yöntem tercih edilir. Yumurtalık kanseri tedavisinde, kitlenin çıkarılması hayati organlara zarar verebilecekse, önce kemoterapi ile kitlenin küçültülmesi amaçlanır. Daha sonra cerrahi yöntemle kanserli kitle ve dokulara müdahale edilir. Eğer yumurtalık kanseri ameliyatından sonra kanser vücuda yayılmamışsa, kemoterapiye gerek olmayabilir. Ancak, yumurtalık kanseri metastaz gösteriyorsa, kemoterapi veya radyoterapi uygulanmalıdır. Kemoterapi, hastalığın evresine bağlı olarak değişmekle birlikte, genellikle operasyon sonrasında 6-9 kür süresince uygulanır.

Yumurtalık kanserinde yeni tedavi alternatifleri ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Hedefe yönelik ajanlarla yapılan tedaviler, kür olasılığını artırabilir, hayatta kalma süresini uzatabilir ve önemli semptomatik rahatlama sağlayabilir. Yumurtalık kanserlerinin tedavisinde üreme korunmasına özel önem verilir. Özellikle genç yaşlarda görülen germ hücreli yumurtalık kanserleri ve borderline tip yumurtalık kanserlerinde, sadece kanserli doku veya kanserli yumurtalık çıkarılarak, rahim ve karşı yumurtalık korunarak gebe kalma olasılığı mümkün hale getirilebilir.

Yumurtalık kanserine dair sık sorulan sorular

Yumurtalık kanseri evreleri nelerdir?

Yumurtalık kanseri tedavisinde, kanserin hangi evrede teşhis edildiği büyük önem taşır. Kanserin yumurtalıklardan çevre organlara veya çevre dokulara yayılıp yayılmadığını bilmek, tedavi planının belirlenmesinde kritik bir faktördür. Yumurtalık kanserlerinde evreleme, kanserin yayılma derecesine bağlı olarak belirlenir.

Evre 1:
Kanser, bir ya da her iki yumurtalıkta bulunur, ancak sadece yumurtalık içinde sınırlıdır.

Evre 1a: Kanser, bir yumurtalıkta ve sadece yumurtalık içinde sınırlıdır.
Evre 1b: Kanser, her iki yumurtalıkta bulunur, ancak hala yumurtalıklar içinde sınırlıdır.
Evre 1c: Kanser, bir ya da iki yumurtalıkta bulunur, ancak yumurtalık sınırını aşmıştır. Yumurtalık üstündeki bir tümöral kist patlamış veya karın içindeki sıvıda kanser hücreleri bulunmuştur.

Evre 2:
Kanser, pelvis bölgesinde diğer organlara yayılmıştır.

Evre 2a: Kanser, rahme, tüplere veya her ikisine birden yayılmıştır.
Evre 2b: Kanser, mesane veya kalın bağırsağa yayılmıştır.
Evre 2c: Kanser, 2a ve 2b’deki yayılımların herhangi birisini yapmıştır. Ayrıca kanser, yumurtalık sınırını aşmış, yumurtalık üstündeki bir tümöral kist patlamış veya karın içindeki sıvıda kanser hücreleri bulunmuştur.

Evre 3:
Kanser, karın içine yayılmış veya lenf bezlerini etkilemiştir.

Evre 3a: Kanser hücreleri karın içine yayılmış, ancak sadece mikroskopta görülebilecek kadar küçük odaklardır.
Evre 3b: Kanser hücreleri karın içine yayılmış, ancak büyüklükleri 2 santimetreden küçüktür.
Evre 3c: Kanser hücreleri karın içine yayılmış ve 2 santimetreden büyüktür veya lenf bezlerine sıçramıştır veya bu iki durum bir arada mevcuttur.

Evre 4:
Kanser, karaciğer, akciğer veya diğer uzak organlara sıçramıştır.

Yumurtalık kanserinde erken teşhisin önemi nedir?

Yumurtalık kanserinin tedaviye verdiği yanıt, tümörün ne kadar yayıldığı ile doğrudan ilişkilidir. Yumurtalık kanseri, erken dönemde teşhis edildiğinde ve uygun tedavilerle yüzde 80-90 oranında başarıyla tedavi edilebilir. Ancak ileri evrede teşhis edilen yumurtalık kanserlerinde iyileşme oranı yüzde 40-50 seviyesindedir. Yumurtalık kanseri ameliyatı ve kemoterapi sonrasında, hastalığın tekrar etme olasılığına karşı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bu kontroller, hastanın genel sağlık durumunun izlenmesi, olası nüks belirtilerinin erken tespiti ve tedaviye hızlı müdahale imkanı sağlamak amacıyla önemlidir.

Yumurtalık kanseri ölümcül müdür?

Yumurtalık kanseri, kadın sağlığını ve yaşamını ciddi olarak tehdit eden, her yaşta görülebilen önemli bir hastalıktır. Yumurtalık kanseri, kadın genital organı kanserleri arasında en ölümcül olanıdır. Diğer jinekolojik kanserlerle karşılaştırıldığında, yumurtalık kanserleri genellikle erken dönemde hiç belirti vermez, bu nedenle tanı genellikle çok geç konulabilir. Bu sebeple rutin jinekolojik ultrason, erken tanıda önemli bir rol oynamaktadır.

Menopoz sonrası yumurtalık kanseri riski yüksek mi?

Yumurtalık kanseri, köken aldığı dokunun türüne bağlı olarak iki ana grupta incelenir. Hastalığın türü, ortaya çıkma olasılığını, başlangıç yaşı ve risk faktörlerini etkiler. Doğum yapmamış olmak ve ailede meme ve yumurtalık kanseri öyküsü bulunan bireylerin, hastalığa yakalanma riski artabilir. Ancak en önemli risk faktörü genellikle ileri yaş olarak kabul edilir. Özellikle menopoz sonrası östrojen hormonu desteği, yumurtalık kanserini tetikleyen faktörler arasında önemli bir rol oynayabilir.

CA 125 nedir?

CA125, yumurtalık kanseri hücrelerinin birçoğunun yüzeyinde bulunan bir proteindir. Yumurtalık kanseri olan kadınların kanında bu proteinin düzeyi anlamlı bir şekilde yüksek olabilir. Aynı zamanda bazı başka kanser türlerinde de bu protein az miktarda üretilebilmektedir.

Yumurtalık kanserinde CA 125 kaç çıkar?

CA 125 testinde 0 ile 35 arasındaki değerler normal kabul edilir. Eğer 35-50 arasında bir değer elde edilirse, bu durumda hastanın daha yakından takip edilmesi önerilir. 50 düzeyi üzerindeki değerler ise yumurtalık kanseri şüphesi uyandırabilir. Ancak her yumurtalık kanserinde CA 125 değeri yüksek olmayabilir.

Yumurtalık kanseri nerelere metastaz yapar?

Yumurtalık kanseri ileri evrelerde çeşitli organlara sıçrayabilir. Tedavide, yumurtalığın etrafına ve çevre organlara sıçramış olup olmadığını bilmek önemlidir. Bu kanserin en belirgin özelliği karın içindeki organlara yayılabilmesidir. Yumurtalık kanseri genellikle hızlı bir şekilde karın içindeki organlara sıçradığından, hastalara genellikle ileri evrede tanı konmaktadır. Bu kanser türü ince ve kalın bağırsaklara da yayılabilir. Ayrıca, periton, leğen kemiği, akciğer ve karaciğere metastaz yapabilir.

Yumurtalık kanseri başka hastalıklarla karıştırılabilir mi?

Yumurtalık kanserinde, hastalarda sindirim şikayetleri, kasık bölgesinde ağrı, kabızlık gibi belirtiler görülebildiğinden dolayı, hastalar bazen bu belirtilerle birlikte gastroenteroloji ya da dahiliye servislerine başvurup, sindirim sistemiyle ilgili bir sorun olup olmadığını düşünebilir. Bu durumda tanı, bazen bu doktorlar tarafından konulabilir. Ancak ileri yaş grubunda sindirim sistemi sorunu yaşandığında, özellikle jinekoloji bölümüne başvurmak daha uygun olacaktır.

Yumurtalık kanseri ameliyatı açık mı olur?

İleri evrede karında sıvı toplanması durumunda, eğer tümör yayılımı varsa açık cerrahi uygulanır. Bazı durumlarda laparoskopi ile bakıp yaygınlığı gözlemlenir; eğer büyük bir yaygınlık söz konusu değilse, aynı seansta görülen tümörler temizlenebilir. Ayrıca, bu hastalarda laparoskopik ya da robotik cerrahi ile rahim ve yumurtalıkların alınması, lenf bezlerinin alınması, aynı zamanda ihtiyaç duyulan durumlarda apandisitin de alınması mümkündür. Patoloji sonuçlarına bağlı olarak kemoterapi planlaması yapılmaktadır.